Maroš Šefčovič má v eurokomisii nový post. Oznámila to jej šéfka Ursula von der Leyenová

Podpredseda EK Maroš Šefčovič.
Zdroj: TASR/AP

Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans v utorok odstúpil z funkcie člena exekutívy EÚ vzhľadom na svoje rozhodnutie kandidovať v novembrových predčasných parlamentných voľbách v Holandsku.

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová oznámila, že Európsku zelenú dohodu a post výkonného podpredsedu EK po Timmermansovi pridelí slovenskému eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi, ktorého dočasne poverí aj riadením politiky v oblasti klímy.

Timmermans bol vo von der Leyenovej kabinete prvým podpredsedom a zodpovedal za implementáciu Európskej zelenej dohody.

Šéfka exekutívy EÚ vo vyhlásení pre médiá spresnila, že okrem uvedenej dohody sa rozhodla dočasne prideliť Šefčovičovi aj riadenie únijnej politiky v oblasti klímy. Šefčovič je ako podpredseda EK zodpovedný za strategický výhľad a medziinštitucionálne vzťahy.

Slovenský eurokomisár bude mať na starosti klimatickú politiku až do vymenovania nového člena eurokomisie za Holandsko.

Prečítajte si tiež:

Kariéra Timmermansa

Timmermans pôsobil v Európskej komisii aj v rokoch 2014 – 2019, keď bol ako jej prvý podpredseda zodpovedný za lepšiu právnu úpravu, medziinštitucionálne vzťahy, právny štát a dodržiavanie Charty základných práv.

Zodpovednosť za Európsku zelenú dohodu prebral v roku 2019 v rámci mandátu súčasnej eurokomisie. Koordinoval tiež prácu EK na stratégiách EÚ v oblasti biodiverzity, budúcnosti s nulovým znečistením a obehového hospodárstva.

Von der Leyenová o zmenách vo svojom kabinete, ktoré zaručia pokračovanie všetkých prebiehajúcich procesov, informovala aj predsedníčku Európskeho parlamentu a Španielsko ako predsednícku krajinu v Rade EÚ. Zaslala oficiálny list premiérovi Holandska so žiadosťou, aby navrhol nového kandidáta na eurokomisára za Holandsko.

Pozrite si archívnu (12/2021) reportáž o tom, ako sa Maroš Šefčovič stal podpredsedom EK:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.