Druhý pokus KĽDR o vypustenie špionážneho satelitu opäť nevyšiel

Na snímke Kim Čong-un počas návštevy zbrojárskeho závodu.
Kim Čong-un navštívil zbrojárske fabriky. Zdroj: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Severná Kórea vo štvrtok uviedla, že jej druhý pokus o vypustenie špionážneho satelitu opäť nevyšiel. Informovala o tom štátna tlačová agentúra KCNA, podľa ktorej nešlo o závažný technický problém. Prisľúbila však, že v októbri sa satelit určite podarí vypustiť. Informujú agentúry AFP a Jonhap.

„Let prvého a druhého stupňa rakety prebiehal normálne, no vypustenie satelitu zlyhalo v dôsledku poruchy núdzového odpaľovacieho systému na treťom stupni,“ vyhlásila KCNA.

Prečítajte si tiež:

Juhokórejská armáda už predtým uviedla, že KĽDR sa vo štvrtok pokúsila o vypustenie "vesmírnej nosnej rakety" smerom na juh. Severná Kórea okrem toho podľa agentúry Jonhap informovala Japonsko o plánovanom vypustení satelitu a zriadení troch potenciálne nebezpečných námorných zón. Dve sa mali nachádzať západne od Kórejského polostrova a jedna východne od filipínskeho ostrova Luzon.

Severná Kórea sa o vypustenie špionážneho satelitu po prvýkrát pokúsila na konci mája. Nosná raketa sa však v dôsledku abnormálneho štartu dvojstupňového motora zrútila do mora, uviedla vtedy agentúra KCNA.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 31. 5. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.