Putin sa zbaví každého, kto je preňho hrozbou. Svetoví politici majú na Prigožinovu smrť jasný názor

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Okamžite po správe o úmrtí Jevgenija Prigožina sa objavili špekulácie o tom, ako k nehode lietadla došlo. K smrti šéfa vagnerovcov sa postupne vyjadrujú svetoví politici, ktorí ukazujú prstom na jediného človeka - Vladimira Putina. 

Ako sme už skôr informovali, prezident USA Joe Biden uviedol, že pád Prigožinovho lietadla preňho nie je prekvapením. „V Rusku sa neudeje veľa vecí, za ktorými by nestál Putin, hoci neviem dosť na to, aby som poznal odpoveď,“ dodal šéf Bieleho domu.

Ráznejšie vyjadrenia prišli z Poľska a Estónska. „Bol by veľký problém nájsť niekoho, kto by si myslel, že ide o náhodu. Stáva sa, že politickí oponenti, ktorých Vladimir Putin považuje za hrozbu pre svoju moc, nezomrú prirodzene,“ povedal poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau pre televíznu stanicu TVP Info.

Podobný názor prezentovala aj kancelária Andrzeja Dudu. „Čokoľvek sa včera stalo, nikoho to neprekvapilo. Ani prezident to nepokladá za prekvapenia,“ uviedol hovorca poľského prezidenta Pawel Szrot pre rozhlasovú stanicu RMF FM.

Estónska premiérka Kaja Kallasová v rozhovore pre CNN zase uviedla, že Putin „eliminuje oponentov, a to desí každého, kto uvažuje o vyjadrení iného názoru, ako je ten jeho“.

Prečítajte si tiež:

Šéfka komisie pre zahraničné veci britského parlamentu Alicia Kearnsová na sociálnej sieti X napísala, že „správy o tom, že lietadlo dala zostreliť ruská protivzdušná obrana naznačujú, že Putin posiela veľmi hlasný odkaz“.

Pochopiteľne, najsilnejšia reakcia prišla z Kyjeva. „Demonštratívna eliminácia Prigožina a velenia vagnerovcov dva mesiace po pokuse o vzburu je signál od Putina ruským elitám pred voľbami v roku 2024. 'Pozor! Nelojálnosť sa rovná smrti',“ napísal na sociálnej sieti šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková tvrdí, že Prigožinova smrť sa zhoduje so vzorcom „neobjasnených“ úmrtí v Rusku. „Nie je náhoda, že sa svet okamžite pozerá na Kremeľ, keď niekdajší dôverník Putina, ktorý je v nemilosti, zrazu doslova spadne z neba dva mesiace po pokuse o vzburu,“ uviedla.

Miernejšie vyjadrenia prišli z Francúzska. Hovorca tamojšej vlády Olivier Véran pre televíziu France 2 uviedol, že existujú odôvodnené pochybnosti o príčine havárie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.