V Poľsku sa ďalej šíri smrtiaca legionella. Má už 11 obetí a je možné, že zdrojom nákazy je vodovod

V Poľsku sa ďalej šíri smrtiaca legionella. Má už 11 obetí a je možné, že zdrojom nákazy je vodovod
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/DarSzach

Na jedenásť stúpol počet úmrtí súvisiacich s legionárskou chorobou, ktorá sa šíri najmä v meste Rzeszów na juhovýchode Poľska. Nákaza sa objavila v ďalších regiónoch – v susednom Malopoľsku a Lublinskom vojvodstve a tiež vo Veľkopoľsku na opačnom konci krajiny. Informoval o tom v pondelok Adam Sidor z regionálnej zdravotnej inšpekcie.

„Máme 144 potvrdených prípadov (nákazy) a 11 smrteľných,“ uviedol Sidor. Pred dvoma dňami miestne úrady hlásili osem úmrtí.

Úrady v približne 200-tisícovom Rzeszówe zintenzívnili dezinfekčné opatrenia, pri čom sa stále snažia nájsť príčinu šírenia baktérii. Podľa Sidora sa v súčasnosti zvažuje kontaminácia rozvodov teplej a studenej vody.

Prečítajte si tiež:

Z dosiaľ odobratých 105 vzoriek vody počiatočné testy prvých 18 vzoriek zistili v polovici z nich baktérie legionelózy.

„Zatiaľ nám to neumožňuje potvrdiť, že zdrojom kontaminácie je vodovod. Rozhodujúce budú nasledujúce dni,“ skonštatoval Sidor.

Legionárska choroba sa prenáša kvapôčkami kontaminovanej vody, nešíri sa však priamo z človeka na človeka. Spôsobujú ju baktérie nazývané legionely, ktoré môžu zapríčiniť ťažký zápal pľúc. Zdrojom nákazy býva klimatizácia či kontaminovaná voda.

Choroba sa prejavuje podobne ako ťažký zápal pľúc, a to vysokými teplotami, bolesťami či problémami s dýchaním. Takéto problémy spôsobuje najmä ľuďom so slabým imunitným systémom, často trpiacim aj inými ochoreniami.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o epidémii kliešťovej encefalitídy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.