Orbán v rozhovore s Carlsonom: Trump môže zachrániť Západ, ba aj celé ľudstvo

Orbán v rozhovore s Carlsonom: Trump môže zachrániť Západ, ba aj celé ľudstvo
Tucker Carlson a Viktor Orbán počas rozhovoru. Zdroj: Profimedia.sk

Vojnu na Ukrajine by podľa maďarského premiéra Viktora Orbána ukončil okamžitý mier a tiež návrat exprezidenta USA Donalda Trumpa k moci.

Vyplýva to z rozhovoru, ktorý poskytol populárnemu exmoderátorovi americkej televíznej stanice Fox News Tuckerovi Carlsonovi, ktorého záznam zverejnili na sociálnej sieti X (Twitter) v utorok, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Moderátor v polhodinovom rozhovore okrem iného položil Orbánovi otázku, čo by robil s vojnou na Ukrajine, ak by bol na mieste šéfa NATO či amerického prezidenta. Maďarský premiér bez váhania odvetil: „Mier. Okamžite. A zavolať späť Trumpa!“

Prečítajte si tiež:

Podľa Orbána bola Trumpova zahraničná politika najlepšou v USA za posledných niekoľko desaťročí. Orbán si myslí, že ak by bol prezidentom Trump, Rusko by nemohlo napadnúť Ukrajinu. „Trump je ten, kto môže zachrániť západný svet a možno aj celé ľudstvo,“ podčiarkol predseda maďarskej vlády.

Spresnil, že ukončenie vojny na Ukrajine si predstavuje uzavretím dohody s Rusmi, v rámci ktorej by bola zaistená bezpečnosť a suverenita Ukrajiny, nie však jej členstvo v NATO.

„Okrem toho treba Rusov začleniť do bezpečnostnej architektúry Európy, pretože bez nej nemôžeme zaručiť občanom Európy bezpečný život. Kľúč k ukončeniu vojny je aj tak v rukách Spojených štátov. Úbohí Ukrajinci sami nemajú v tejto vojne šancu. Ak prestane Západ dodávať peniaze a zbrane, predovšetkým Spojené štáty, vojna sa skončí,“ vyhlásil Orbán.

Maďarský premiér kritizoval vzťah Spojených štátov k Maďarsku. „Sme síce v NATO spojencami USA, stále sa k nám však správajú horšie ako k Rusom,“ podotkol Orbán. Podľa vlastných slov sa však neobáva, že by sa Bidenova administratíva pokúsila ekonomicky poškodiť Maďarsko.

Prečítajte si tiež:

Carlson pripomenul, že v amerických médiách Orbána vykresľujú ako bábku Ruska a priateľa prezidenta Vladimira Putina. „Ak by sa vzhľadom na naše dejiny kohokoľvek na ulici spýtali, či by mohol byť akýkoľvek slobodne zvolený maďarský líder Putinovou či ruskou bábkou, povedal by, že to je vtip. To je nemožné. Maďarsko ako suverénna krajina neberie takéto obvinenia vážne a snaží sa udržiavať racionálne vzťahy s Rusmi, najmä v oblasti ekonomiky a energetiky,“ reagoval maďarský ministerský predseda.

Carlson v apríli opustil televíziu Fox News, v ktorej patril k najznámejším osobnostiam. Jeho populárnu večernú reláciu Tucker Carlson Tonight sledovalo v hlavnom vysielacom čase najmä pravicovo zmýšľajúce publikum.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.