Pravidelne cvičíte? Fyzioterapeutky majú niekoľko jednoduchých rád, ako tréningy vylepšiť

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Undrey

Fyzioterapeutky majú niekoľko jednoduchých a prostých rád, ktoré vám môžu zlepšiť cvičenie a predísť zraneniu. Či už sa venujete strečingu, silovému tréningu alebo aeróbnym cvičeniam, pohyb má pre telo pozitívne účinky.

Kaitlyn Colganová pre portál HuffPost povedala, že o cvičení jej v pamäti utkvela jedna veta od vyučujúceho zo školy: „Ak by bol šport liek, bol by najpredpisovanejším liekom na svete,“ hovorí fyzioterapeutka.

Šport zlepšuje kardiovaskulárny systém, posilňuje kosti aj svaly a zlepšuje aj duševné zdravie. Odborníčka preto opakuje, že pohyb je veľmi dôležitý, no rovnako dôležité je aj robiť ho správne.

Prečítajte si tiež:

Nie je strečing ako strečing

Prvou radou, ktorú fyzioterapeutka má, je že pred akýmkoľvek cvičením je dobré sa zahriať. Nie však hocijako. Neodporúča statický strečing. Ak sa iba naťahujete a stojíte 30 sekúnd v predklone, nemusí to mať prospešný efekt.

Colganová hovorí, že lepšie je robiť dynamický strečing. To môže zahŕňať cvičenia s vlastnou váhou, ako je plank a kliky alebo vysoké kolená a zakopávanie.

Počas tréningu nejedzte

Fyzioterapeutka Tiffany Asp hovorí, že niektorí ľudia dostanú chuť na jedlo aj počas cvičenia a často siahnu po proteínovej tyčinke. Neodporúča to. Zaťažujete tým trávenie a to nie je vhodné v čase, keď je v strese nervový systém.

Dodáva však, že výnimku majú vytrvalostní športovci, ktorí trénujú dlhé hodiny napríklad na maratón, alebo niekoľko hodín jazdia na bicykli.

Robiť to isté cvičenie dookola

Fyzioterapeutka má ďalšiu radu: neopakovať stále tie isté cviky dookola. Pre telo je podľa nej najlepšie striedať silové a aeróbne cvičenia. Opakovanie môže spôsobiť preťaženie a aj zranenie, upozorňuje Colganová. 

Ak neviete, aké cviky zaviesť do vašej rutiny, skúste sa inšpirovať internetom. Fyzioteraupeutka radí, že dnes sú už videá cvikov a tréningov dostupné zadarmo.

Prečítajte si tiež:

Majte plán

Cvičebný plán nemusí byť sofistikovaný ani od osobného trénera. Stačí, keď si zapíšete, aké cviky chcete absolvovať a plánu sa aj budete držať. V opačnom prípade by ste mohli niektoré cviky zbytočne opakovať alebo naopak niektoré vynechať. 

Navyše, zvyčajne tí, ktorí nemajú plán, nemajú ani cieľ. Podľa odborníčky Asp to potom vyzerá tak, že si síce človek povie, že bude hodinu cvičiť, no po chvíli mu dôjdu nápady a s tréningom skončí.

Dôležitý je prístup

Fyzioterapuetka Asp ma ďalšiu jednoduchú radu - pristupujte k cvičeniu ako k niečomu prospešnému. Je vedecky dokázané, že upratovačky, ktorým povedali, že ich práca sa ráta ako športová aktivita, zaznamenali po čase zlepšenie krvného tlaku aj úbytok hmotnosti na rozdiel od tých, ktoré k svojej práci takto nepristupovali. 

Takže, aj keď máte ťažký deň a nechce sa vám ísť behať, ale namiesto toho si dáte len prechádzku, berte to ako športovú aktivitu, ktorá má rovnako prospešné účinky ako tréning.

Odborníčka pripomína, že ľudia často podceňujú šport, no naozaj dokáže zlepšiť zdravie srdca či uľaviť od stresu. Výhodou je tiež to, že pohyb môže pre každého vyzerať inak a každý si dokáže nájsť aktivitu, ktorá ho baví. Či už je to bicyklovanie, záhradkárčenie alebo pilates. Dôležité je sa hýbať.

Stačí si teda len nájsť svoju obľúbenú aktivitu, pravidelne sa k nej vracať a vytvoriť si návyk.

Pri športe to dokážu roztočiť všetky vekové kategórie. V Trenčíne si stovka seniorov usporiadala vlastnú olympiádu. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.