Prevraty v Afrike nie sú náhoda. Odštartovalo nové delenie kontinentu

Senegalskí príslušníci jednotiek ECOWAS
Senegalskí príslušníci jednotiek ECOWAS Zdroj: Profimedia.sk

Tvrdý boj o Afriku. Na prvý pohľad pre nás vzdialený prevrat v Nigeri nie je len lokálnym konfliktom. Ide aj o snahu rozširovať vplyv zo strany Ruska na úkor Západu. V krajinách Sahelu, teda štátov, ktoré ležia pod Saharou, sa vytvárajú dva bloky. A medzi nimi hrozí krvavý konflikt.

Afrika sa už desiatky rokov borí so svojou koloniálnou minulosťou. Máloktorý africký štát sa s ňou vysporiadal, čoho dôsledkom je ekonomická a politická nestabilita. A týmto problémom asi najviac trpia krajiny Sahelu.     

„V Burkine Faso sa odohralo najviac prevratov z afrických štátov. V Nigeri došlo v roku 2021 historicky k prvému predaniu moci, ktorý nenarušila armáda. A Mali zažilo demokratickú etapu, ktorá sa javila ako veľmi sľubná, ale historicky je to taktiež štát náchylný na prevraty,“ uviedol český afrikanista Jakub Zbýtovský.

Prečítajte si tiež:

​​Rusi už rozširujú svoj vplyv

Práve posledný prevrat v Nigeri, kedy vojenská chunta prebrala v krajine moc, bol poslednou kvapkou. Predtým sa totiž udiali obdobné prevraty v spomínanom Mali a Burkine Faso. Tieto krajiny vytvárajú spojenecký blok, ktorý okrem iného spája rastúci vplyv Ruska.

„Rôzne islamistické skupiny operujú na území všetkých týchto troch štátov a aj napriek snahe externých aktérov (napr. EÚ) nedošlo k výraznému zlepšeniu bezpečnostnej situácie,“ poznamenal Zbýtovský.

A práve v tomto kontexte prichádzajú na scénu Rusi.

​„To bola hlavná zámienka zásahu vojakov do politiky, nič menej ide o trend, keď toto koreluje so šírením ruskej propagandy a rozmachom vagnerovcov, ktorí sú považovaní za efektívnejšiu alternatívnu pre zlepšenie bezpečnosti,“ dodal afrikanista.

V praxi to znamená, že Rusi využívajú, prípadne podporujú zmeny spoločenských nálad, ktoré nie sú veľmi naklonené Západu, aby mohli získať tieto krajiny na svoju stranu.

„Vo svojej podstate sa dá povedať, že Rusko a Čína sa snažia zvýšiť svoj vplyv v Afrike na úkor západného sveta,“ zdôraznil Zbýtovský.

​V tomto smere Rusko, ako aj Čína ťažia zo svojho imidžu, že sa nepodieľali na koloniálnej minulosti Afriky, navyše Rusi majú s mnohými štátmi dobré vzťahy ako nástupcovia Sovietskeho zväzu.

Mnohým africkým vodcom imponuje aj ekonomická pomoc, ktorá však nie je podmienená demokratizáciou spoločnosti, ako si to vyžaduje Západ.

„Pre Rusko je Afrika dôležitá ako po ekonomickej stránke, keďže je veľmi bohatá na nerastné suroviny, tak pre svoju rolu zohráva aj politický vplyv. Rusi sa totiž snažia nájsť aj nových politických spojencov,“ doplnil Zbýtovský.

V skratke povedané, po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu sa začalo nové delenie sveta, ktoré neobišlo ani Afriku a oba tábory si hľadajú svoje (staro)nové sféry vplyvu.

Prečítajte si tiež:

​Hrozí krvavý konflikt

Čo to však znamená pre samotné africké štáty? Ako sme spomínali, po prevrate v Nigeri sa v regióne Sahelu vytvorili dva bloky.

V jednom je spomínaný Niger, Mali a Burkina Faso, ktoré sú zároveň súčasťou Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov tzv. ECOWAS. A práve toto združenie chce voči vojenskej chunte v Nigeri aj vojensky zasiahnuť.

„V súčasnej situácii je toto veľmi ťažké predvídať, osobne sa však od začiatku domnievam, že je to pre ECOWAS posledná šanca, ako si uchovať tvár, keďže v posledných rokoch jeho reakcia na prevraty v ďalších štátoch regiónu bola nedostatočná,“ vysvetlil Zbýtovský.

ECOWAS bol na začiatku na vojenskú intervenciu aj naladený, ale v posledných týždňoch sa situácia upokojila a podľa odborníka mu už dochádza čas, lebo vojenská chunta už konsoliduje nový režim.

Otázkou je, že či z Nigeru nemôže preskočiť iskra aj do ostatných krajín z tohto regiónu.

„Domnievam sa, že v krajinách Sahelu prevraty nehrozia, keďže centrom bezpečnostných problémov spojených s islamistickými skupinami sú práve štáty, kde už prevraty prebehli,“ uzavrel Zbýtovský.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o evakuácii občanov západných krajín z Nigeru.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti