Veliteľ vojenskej junty v Gabone zložil prezidentskú prísahu. Prisľúbil zorganizovanie nových volieb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veliteľ vojenskej junty v Gabone Brice Oligui Nguema zložil v pondelok prezidentskú prísahu. Stalo sa to necelý týždeň po zosadení prezidenta Aliho Bonga, ktorého rodina v tejto západoafrickej krajine vládla viac ako polstoročie. TASR správu prevzala z agentúry AP a AFP.

Generál Oligui zložil prísahu v prezidentskom paláci v hlavnom meste Libreville. Povedal, že armáda prevzala moc v krajine bez krviprelievania a sľúbil, že zorganizovaním slobodných, transparentných a dôveryhodných volieb vráti moc ľudu. „S novou vládou zloženou zo skúsených ľudí dáme každému šancu na nádej,“ uviedol za potlesku prítomných.

Prečítajte si tiež:

Armáda minulý týždeň v miestnej televízii oznámila prevzatie moci, anulovanie výsledkov prezidentských volieb z 26. augusta a rozpustenie „všetkých inštitúcií“ vrátane vlády, parlamentu a ústavného súdu.

Udialo sa tak krátko po oznámení volebnej komisie, že prezidenta Aliho Bonga opätovne zvolili na tretie funkčné obdobie. Pri moci bol už 14 rokov. Aktéri prevratu vyhlásili, že Bongo čelí obvineniam z vlastizrady a zároveň oznámili zadržanie ďalších vládnych predstaviteľov.

Generál Oligui je bratrancom zosadeného prezidenta Bonga a v roku 2020 sa stal veliteľom Prezidentskej stráže – elitnej armádnej jednotky. Podľa agentúry AP v minulosti pracoval ako osobný strážca otca zosadeného prezidenta Omara Bonga, ktorý v Gabone vládol od roku 1967 do svojej smrti v roku 2009.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.