Lekári v tele ženy zabudli chirurgický nástroj veľkosti taniera. Prišlo sa na to po takmer dvoch rokoch

Lekári v tele ženy zabudli chirurgický nástroj veľkosti taniera. Prišlo sa na to po takmer dvoch rokoch
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Gorodenkoff

V bruchu ženy, ktorá v roku 2020 na Novom Zélande porodila dieťa cisárskym rezom, našli lekári chirurgický nástroj "veľkosti taniera". Uviedla to komisárka pre zdravie a pre osoby so zdravotným postihnutím Morag McDowellová. TASR správu prevzala v utorok zo stanice BBC.

Retraktor Alexis (AWR) je zasúvací valcový nástroj, ktorý sa počas operácie používa na fixovanie okrajov rany. Môže mať priemer 17 centimetrov a lekári ho žene odstránili až v roku 2021 - 18 mesiacov po pôrode v nemocnici v Aucklande. Ženu po pôrode trápili silné bolesti a navštívila niekoľko lekárov. Nástroj v jej tele napokon odhalilo CT vyšetrenie.

Zdravotní predstavitelia v Aucklande pôvodne odmietli zlyhanie pri uplatňovaní primeranej starostlivosti. McDowellová vo svojej správe s týmto stanoviskom nesúhlasila.

„Je samozrejmé, že poskytnutá starostlivosť nedosahovala primeranú úroveň, pretože (retraktor) nebol identifikovaný počas žiadnych rutinných chirurgických kontrol, čo malo za následok, že zostal v bruchu ženy," povedala komisárka.

Ako poznamenala, za uplynulé dva roky to bol už druhý prípad, keď v nemocnici v Aucklande zostal v tele pacienta nástroj. Podľa nej mala mať nemocnica zavedené účinné systémy, aby sa takýmto prípadom zabránilo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nový Zéland

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.