Nečakaný objav v Karibiku. Jedného z najzáhadnejších tvorov spozorovali tisíce kilometrov od arktickej domoviny

Nečakaný objav v Karibiku. Jedného z najzáhadnejších tvorov spozorovali tisíce kilometrov od arktickej domoviny
Ilustračná snímka. Zdroj: profimedia.sk/SWNS

Vedci, ktorí v Karibiku skúmali populáciu žralokov tigrích, urobili nečakaný objav. Na jednu návnadu sa totiž chytil žralok grónsky, o ktorom sa predpokladalo, že žije iba v studených arktických vodách, píše portál Science Alert.

Tieto žraloky patria medzi najzáhadnejšie tvory oceánov. Žijú totiž vo veľkých hĺbkach v úplnej tme a spozorovať ich je veľká rarita. Zároveň ide o najdlhšie žijúce stavovce, ktoré sa dožívajú zrejme až 500 rokov.

Žralok grónsky je druh, ktorý žije v chladnejších vodách našej planéty. Výskum uskutočnený pred tromi rokmi ukázal, že existujú dve geograficky odlišné populácie týchto rýb.

Jeden obýva časť Baffinovho mora pri Kanade, teda oblasti ležiace nad polárnym kruhom, a zástupcov druhej populácie možno nájsť na väčšom území, a to vo vodách severného Atlantického oceánu, od Nového Škótska po nórsky Svalbard.

Prečítajte si tiež:

​Nečakaný úlovok sa vedcom podaril neďaleko ostrova Belize pri svahu tamojšieho chráneného korálového útesu. Miesto žraloka tigrieho, ktorých značkovali, chytili niečo väčšie. Spozorneli, keď lano s návnadou tvor stiahol do hĺbky 700 metrov.

„Zrazu sme pod hladinou vody videli veľmi pomaly sa pohybujúceho tvora," povedal Devanshi Kasana, biológ a doktorand v Laboratóriu ekológie a ochrany predátorov na Floridskej medzinárodnej univerzite. „Vyzeral veľmi, veľmi staro," dodal.

Pôvodne si vedci mysleli, že ide o žraloka sivého, ktorý je v tejto časti sveta dominantným hlbokomorským druhom. Keď sa však pozreli bližšie, dospeli k záveru, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o žraloka grónskeho.

Vedci veria, že takýchto žralokov je v Karibiku viac

Žralok bol dlhý asi tri metre a mal morfologické znaky, ako sú nízke a zaoblené chrbtové a prsné plutvy a malé špecifické oči, čo naznačovalo, že patrí medzi chrupavkovité ryby rodu Somniosus.

Žraloky grónske však môžu dorásť až do dĺžky vyše siedmich metrov a ich maximálna hmotnosť je až 1200 kg. Ďalším zaujímavým faktom je, že pohlavnú zrelosť dosiahnu až vo veku 134 rokov.

V hlbinách pomaly rastú, pohybujú sa a starnú. Ich energeticky úsporný a pomalý životný štýl je nevyhnutnou adaptáciou na hlboké more s nedostatkom živín.

Prečítajte si tiež:

​Vedci v článku spomenuli, že aj keď bolo zistenie tohto druhu v blízkosti tropického koralového útesu nečakané, v skutočnosti by nemalo byť prekvapením. Svah korálového útesu sa totiž prudko zvažuje až do trojkilometrovej hĺbky, čo môže týmto živočíchom poskytuje optimálne životné podmienky.

Vynára sa však otázka, či tento polárny žralok prišiel do Karibiku z arktických vôd alebo tam jednoducho strávil väčšinu svojho života. Vedci sú však presvedčení, že určite nebude jediný.

V priloženom videu si môžete pozrieť, ako odvážni potápači zachraňujú žralokov veľrybích, ktoré uviazli v rybárskej sieti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Žralok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.