FOTOGALÉRIA: Centrum Prahy čaká radikálna premena. Novej podoby sa dočká Václavák, Žižkov aj Hlavná stanica

FOTOGALÉRIA: Centrum Prahy čaká radikálna premena. Novej podoby sa dočká Václavák, Žižkov aj Hlavná stanica
Vizualizácia Václavského námestia. Zdroj: IPR Praha

Centrum Prahy sa v blízkej budúcnosti dočká výraznej premeny. Po revitalizácii Václavského námestia či Hlavnej stanice sa do týchto miest vrátia električky, čo výrazne premení verejnú dopravu v hlavnom meste Česka.

Novej podoby sa dočká aj Žižkov, kde by sa mal rekultivovať verejný priestor, či jedno z najrušnejších pražských námestí - Jiřího z Poděbrad, píše portál televízie CNN Prima NEWS.

Václavské námestie

Zatiaľ čo spodná časť najvýznamnejšieho námestia v Českej republike už premenou prešla, tá horná na ňu naďalej čaká. Revitalizácia bude výrazná aj preto, že sa na miesto po viac ako 40 rokoch vráti električková doprava.

Stavba električkovej trate v hornej časti Václavského námestia sa začne zrejme začiatkom budúceho roka. Električky v hornej časti námestia jazdili do roku 1980, o ich návrate rozhodlo predošlé vedenie mesta. Oproti pôvodnému stavu budú koľaje po stranách námestia a uprostred vznikne promenáda, ako môžete vidieť na vizualizáciách.

Hlavná stanica

Postupne sa mení aj pražská Hlavná stanica. Rekonštrukciou prejde po historickej Fantovej budove aj nová odbavovacia hala. Novú tvár získa ale predovšetkým park, ktorý sa nelichotivo prezýva pražský Sherwood.

Hlavné mesto bude reagovať na projekt napríklad tým, že vytvorí lepšie spojenie s električkovou dopravou. Električky by mali jazdiť z Václavského námestia priamo pred novú halu, kde bude nová zastávka. Dopravný podnik má už stavebné povolenie a koľaje by sa mohli začať stavať budúci rok.

Projekt novej Hlavnej stanice v Prahe je teraz vo fáze súťažného dialógu a ďalšími krokmi bude premena Vrchlického sadov a prepojenie s metrom D. Do budúcna by chcela Správa železníc zabezpečiť aj podzemné prepojenie napríklad s dráhou na letisko.

Nová Hlavná stanica v Prahe. Zdroj: Správa železnic

Masarykovo nádraží

Rekonštrukcia čaká aj ďalšia vlaková stanica v Prahe - Masarykovo nádraží. Tender na zhotoviteľa stavby vyhlásili v polovici júla, čo bol posledný potrebný krok pred samotnou realizáciou. Tá by mala odštartovať na prelome rokov 2023 a 2024.

Masarykova stanica sa stane súčasťou spojenia na pražské letisko a ponúkne moderné zázemie všetkým cestujúcim v centre metropoly.

Žižkov - Seifertova ulica

Tým však premeny pražského centra nekončia. Svoju tvár zmení aj mestská časť Žižkov. Rekonštrukcia územia sa delí na dve etapy. Prvá etapa, zahŕňajúca Táboritskú ulicu s najvýchodnejšou časťou Seifertovej ulice vrátane oblasti okolo zastávky Olšanského námestia, už prebehla.

Druhá etapa, ktorá sa aktuálne pripravuje, sa týka celej Seifertovej ulice. Realizácia druhej etapy by podľa harmonogramu mala byť dokončená v roku 2024.

Električková trať od pražskej križovatky U Bulhara cez Žižkov až na Floru sa dočká kompletnej obnovy. Stavbári tiež zrekonštruujú chodníky a vozovky a posunú dve zo zastávok na trati na nové miesto.

Posunie sa zastávka Viktoria Žižkov bližšie k námestiu Winstona Churchilla a Lipanská, ktorá bude novo pri Sladkovskom námestí. Súčasne sa opravia aj niektoré vedľajšie ulice.

Námestie Jiřího z Poděbrad

Jedno z najvýznamnejších a najživších pražských námestí - Jiřího z Poděbrad - je dlhodobo v nevyhovujúcom stave. Rekonštrukcia priestranstva sa pripravuje už od roku 2000, kedy vedenie radnice schválilo architektonický návrh od MCA ateliéru.

Proti tomuto návrhu niekoľkokrát protestovali miestni obyvatelia, nepáčilo sa im predovšetkým odstránenie fontány. Po mnoho rokov potom nasledovali najrôznejšie peripetie až po úplné zastavenie plánov. Až predvlani zastupitelia rozhodli o ďalšie možnosti rekonštrukcie a prepracovania projektu podľa potrieb obyvateľov.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o najväčšej rekonštrukcii slovenských železníc.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Česko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.