Drony z kartónu sú strašiakom ruských vojenských letísk. Kremeľ sa uchýlili k zúfalej obrannej metóde

Drony z kartónu sú strašiakom ruských vojenských letísk. Kremeľ sa uchýlili k zúfalej obrannej metóde
Bombardér Tu-95 pokrytý pneumatikami. Zdroj: Profimedia.sk

Kremeľ začal používať bizarnú metódu, aby ochránil svoje jadrové bombardéry pred útokmi ukrajinských bezpilotných lietadiel. Satelitné snímky ukazujú množstvo úderných lietadiel Tu-95 na leteckej základni Engels-2 v Saratovskej oblasti v Rusku pokrytých pneumatikami.

Základňu v decembri dvakrát zasiahli ukrajinské drony, čo prinútilo Rusov presunúť časť bombardérov na iné základne. Lietadlá sú kľúčovou súčasťou jeho jadrových úderných síl, no doteraz boli použité na útoky na Ukrajinu konvenčnými zbraňami.

Portál Aviationist, ktorý sa zameriava na vojenské letectvo, však účinnosť takejto obrannej stratégie spochybňuje, pretože pneumatiky úplne nepokrývajú krídla ani trup lietadla, takže drony môžu stále spôsobiť škody.

Dron by mohol byť podľa portálu navedený tak, aby vybuchol pod krídlom a spôsobil by úplnú stratu stroja.

Bombardér Tu-95. Zdroj: shutterstock.com/Fasttailwind

​Ukrajina nedávno podnikla dva útoky na ruské vojenské letiská. Pri tom poslednom, v Pskove, boli vyradené z prevádzky štyri transportné lietadlá Il-76, pričom dve z nich už nebolo možné opraviť.

Pár dní predtým Kyjev oznámil, že pri útoku na letisku v Kurskom regióne poškodili drony vyrobené z kartónu štyri stíhačky Su-30, jedno stíhacie lietadlo MiG-29, dva systémy protivzdušnej obrany krátkeho dosahu Pancir-S1 a radar napojený na raketový systém S-300 s dlhým dosahom.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o aktuálnom dianí na Ukrajine.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti