Blinken oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu za viac ako miliardu dolárov

Kuleba s Blinkenom sa zastavili v kyjevskej reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald's.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken s ukrajinským rezortným kolegom Dmytrom Kulebom. Zdroj: TASR/Brendan Smialowski/Pool via AP

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken oznámil v stredu počas návštevy Kyjeva nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote prevyšujúcej jednu miliardu dolárov. Informuje agentúra AFP.

„Dnes oznamujeme novú pomoc v celkovej hodnote vyše jednej miliardy dolárov... To zahŕňa novú vojenskú a civilnú bezpečnostnú pomoc vo výške 665,5 milióna dolárov,“ povedal Blinken na spoločnej tlačovej konferencii so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom.

Podľa denníka The Guardian nový balík pomoci zahŕňa  dodávky zbraní v hodnote 175 miliónov dolárov, medzi ktorými bude po prvý raz aj kontroverzne vnímaná munícia obsahujúca ochudobnený urán. Pôjde o muníciu kalibru 120 milimetrov určenú pre americké tanky typu M1 Abrams, ktoré Kyjevu už predtým prisľúbil Washington.

Prečítajte si tiež:

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Spojené štáty vynaložili na pomoc Ukrajine už vyše 43,2 miliardy dolárov vrátane novoohláseného balíka.

Ukrajina spustila v júni svoju dlho očakávanú protiofenzívu, do ktorej nasadila aj zbrane poskytnuté západnými spojencami. Ozývajú sa pritom aj kritické hlasy, ktoré poukazujú na údajne pomalý postup ofenzívy a zatiaľ len malé územné zisky.  

Blinken počas vopred neohlásenej návštevy Kyjeva uviedol, že Washington "zmaximalizuje" svoje snahy na podporu Ukrajiny, ktorá podľa neho už v rámci protiofenzívy dosiahla významný pokrok.

Kuleba s Blinkenom sa v stredu spoločne zastavili aj v kyjevskej reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald's, kde vtipkovali o tom, aké jedlo z tamojšej ponuky je dobré konzumovať po vytriezvení z opitosti.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 6. 9. 2023 o nečakanej návšteve amerického ministra obrany v Kyjeve:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.