Destináciu, ktorú navštevujú aj Slováci, ohrozuje nebezpečná baktéria

Playa del Ingles na Kanárskych ostrovoch.
Zdroj: Lilly Trott/shutterstock.com

Klebsiella pnuemoniae môže spôsobiť infekciu, zápal pľúc alebo meningitídu.

Na Kanárskych ostrovoch, ktoré navštevujú aj Slováci, sa nachádza baktéria Klebsiella pneumoniae. Môže spôsobiť infekciu, zápal pľúc alebo meningitídu. Baktériou sa od januára  nakazilo už 13 turistov, prevažne zo Švédska a Nórska. Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb varuje, že nákaza by sa mohla vyvinúť v epidémiu.

Podľa názoru strediska si musia byť cestujúci, ktorí prichádzajú do tejto destimácie, vedomí všetkých možných rizík. Baktéria v oblasti úraduje od začiatku roka, kedy hospitalizovali v nemocnici prvého chorého s prejavmi na Klebsiella pnuemoniae. Bežný turista sa nemusí obávať nákazy, riziko hrozí, ak navštívite nemocnicu alebo zdravotnícke zariadenie. Ľudia by však baktériu mohli rozšíriť aj do ďalších krajín.

„Baktéria je zvyčajne neškodná, ale môže spôsobiť smrteľnú infekciu, vrátane zápalu pľúc, infekcie, meningitídy a hnisavého zápasu tkanív. Analýza celého genómu ukázala, že všetky prípady nákazy pochádzajú z rovnakého zdroja. Nakoľko na Kanárske ostrovy cestuje veľa turistov, jedna nemocnica by sa mohla stať zdrojom nákazy pre ďalšie európske krajiny," píše vo vyhlásení Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré cituje blesk.cz.

Baktériu si prenesiete napríklad tak, že sa špinavou rukou dotknete zranenia. A preto sa Klebsiella pnuemoniae šíri hlavne v nemocniciach. Ak máte nejaké škrabance, často si vymieňajte obväz alebo náplasť, nezabúdajte si častejšie umývať ruky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kanárske ostrovy

Dôležité udalosti