Vedci zistili, prečo sú vírusy, ktoré prenášajú netopiere, pre človeka také smrtiace

Vedci zistili, prečo sú vírusy, ktoré prenášajú netopiere, pre človeka také smrtiace
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Rob D the Pastry Chef

SARS, marburg, nipah, hendra aj SARS-CoV-2 – všetky tieto smrtiace vírusy spája jedna vec. Na človeka preskočili z netopierov. Aj keď pri covide to ešte nie je isté, ale len pravdepodobné. 

Jednou z príčin, prečo sú netopiere častými prenášačmi chorôb je, že žijú vo veľkých kolóniách, v ktorých sa vírusy šíria oveľa ľahšie. Vedci však dlho nevedeli prísť na to, prečo sú práve patogény z týchto okrídlených cicavcov pre ľudí také smrtiace, píše portál ČT24.

Odpoveď našiel tím epidemiológov a evolučných biológov z University of Chicago, University of York, University of California, Berkeley a University of Exeter.

V štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise PLOS Biology, využili údaje zo skorších výskumov na modelovanie rastu vírusov v populáciách netopierov aj ich šírenie na ďalšie zvieratá.

Prečítajte si tiež:

​Predchádzajúce výskumy ukázali, že keď vírus preskočí z netopierov na človeka, môže to mať preňho smrteľnejšie následky, ako keď vírus preskočí z iných cicavcov. Teraz nová štúdia ukázala, že ide o dôsledok vrodenej tolerancie netopierov k zápalom.

Údaje zo starších štúdii použili v matematickom modeli, aby ukázali, ako vírus optimalizuje svoje šance na prežitie šírením z hostiteľa na hostiteľa pred jeho smrťou tým, že vyvažuje zisky z prenosu a stupeň virulencie (schopnosti patogénnych mikroorganizmov vyvolať chorobu).

Zistili tak, že vírusy, ktoré napádajú netopiere, sa vyznačujú tým, že spôsobujú silné zápaly. A práve netopiere sú voči zápalom extrémne odolné.

Evolučne táto výhoda súvisí s ich schopnosťou lietať. Ich telo je totiž letom natoľko energeticky „vyšťavené“, že v ich organizme je stav podobný zápalom vlastne stále, sú na na to teda zvyknutí.

Zápalové stavy súčasne pomáhajú posilňovať imunitnú reakciu. Netopiere tak lepšie znášajú vírusy, keď sa nakazia.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o novom variante koronavírusu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.