Pri pobreží švédskeho ostrova objavili najstaršie lodné delo v Európe. Stopy jeho pôvodu vedú na Slovensko

Pri pobreží švédskeho ostrova objavili najstaršie lodné delo v Európe. Stopy jeho pôvodu vedú na Slovensko
Marstrandský kanón Zdroj: The Mariner's Mirror

Na dne mora pri švédskom ostrove Marstrandsön objavila archeologická expedícia zrejme najstarší lodný kanón v Európe. Expertné odhady hovoria, že delo pochádza zo 14. storočia.

Podľa vedcov ide o vynikajúci dôkaz o vývoji delostrelectva na súši aj na mori a ukazuje šikovnosť remeselníkov tejto doby. Kvalitnú zbraň totiž dokázali vyrobiť už v čase, keď podľa archeológov a historikov ešte mali len minimum skúseností s touto technológiou.

Výskum vyšiel v odbornom časopise The Mariner's Mirror, ktorý sa špecializuje na dejiny moreplavby.

Materiál aj konštrukcia vyše sedemsto rokov starého dela sú podľa autorov dôkazom, že táto zbraň bola adaptovaná na lodný boj. To znamená, že nešlo len o náklad, ale o nástroj, ktorý mal loď chrániť alebo jej mal umožniť útočiť. Svedčí o tom aj fakt, že delo bolo v čase plavby nabité.

Z jeho upchávky sa dalo zistiť, aké je staré, pretože bola vytvorená z organického materiálu, dala sa teda analyzovať pomocou rádiokarbonovej metódy.

Vedci na základe chemickej analýzy kovu dokázali zistiť, že zbraň bola vyrobená zo zliatiny medi, ktorá obsahovala 14 percent olova a len malé množstvo cínu. Takéto zloženie vôbec nie je ideálne, vedci preto usúdili, že kanón by zrejme dlho nevydržal a po pár výstreloch mohla hlaveň prasknúť.

„Je zjavné, že človek, ktorý ho odlial, nemal dostatok skúseností a ani veľmi nerozumel práci so zliatinami,“ tvrdí hlavný autor výskumu Staffan von Arbin.

Prečítajte si tiež:

​Je veľmi pravdepodobné, že tento neznámy autor pochádzal zo Strednej Európy. Z výsledkov analýzy totiž tiež vyplýva, že meď bola vyťažená na území dnešného Slovenska a olovo pochádzalo buď z hraničnej oblasti medzi Českom a Poľskom, alebo z Anglicka.

Archeológovia, ktorí delo objavili, by teraz chceli nájsť aj vrak lode, ktorá ho viezla. Dúfajú, že sa nachádza niekde blízko. Bude síce najskôr v zlom stave, ale mohol by k príbehu delá dodať množstvo ďalších informácií.

V Stredozemnom mori pri brehoch Izraeli objavili unikátny vrak veľkej lode plnej artefaktov. Viac v archívnom príspevku z televíznych novín.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme História

Dôležité udalosti