Desivý incident v oblakoch. Ruský pilot sa snažil zostreliť britské prieskumné lietadlo

Desivý incident v oblakoch. Ruský pilot sa snažil zostreliť britské prieskumné lietadlo
Ruská stíhačka Su-27. Zdroj: Profimedia.sk

Incident zo septembra minulého roka, pri ktorom ruský pilot vystrelil na britské prieskumné lietadlo, nebol spôsobený "technickou závadou", ako tvrdila Moskva. Pilot cielene vystrelil po tom, čo zle pochopil rozkazy z radarovej stanice, vyplýva podľa stanice BBC z odpočúvania ruských stíhačiek.

Dňa 29. septembra minulého roka vykonávalo britské prieskumné lietadlo RC-135 Rivet Joint s asi 30 ľuďmi na palube rutinnú hliadku nad Čiernym morom, keď ho začali sledovať dve ruské bojové lietadlá Su-27.

Jedna zo stíhačiek mimo viditeľného dosahu britskej posádky vypustila strelu. Britské lietadlo dokončilo hliadkový let a vrátilo sa späť na základňu.

Prečítajte si tiež:

​Rusko uviedlo, že išlo o dôsledok technickej závady. Britský minister obrany Ben Wallace vysvetlenie Moskvy prijal, aj keď incident označil za nebezpečný. Nové zistenia BBC však ukazujú, že pilot ruského lietadla vystrelil vedome.

Britské lietadlo podľa troch západných činiteľov zaznamenalo komunikáciu ruských stíhačiek. Z nej vyplýva, že jeden z pilotov si myslel, že dostal povolenie na RC-135 Rivet Joint zaútočiť.

​Stalo sa tak po tom, čo dostal nejednoznačný povel od ruskej pozemnej radarovej stanice. „Máte cieľ,“ povedala pilotom.

Prečítajte si tiež:

Podľa západných činiteľov nejednoznačný jazyk ukazuje na vysokú mieru neprofesionalizmu ruskej armády. NATO používa veľmi presný jazyk, keď komunikuje s pilotmi ohľadom povolenia strieľať.

Prvý pilot vystrelil na britské lietadlo raketu, ktorá ho ale zle zamerala. Podľa BBC to nebola porucha, ale Rus jednoducho minul.

Druhý pilot nevystrelil, naopak, začal svojmu kolegovi okamžite nadávať a pýtať sa ho, čo robí. Vysvetľoval mu, že pozemná stanica nedala povolenie na streľbu. Prvý pilot sa napriek tomu pokúsil vyslať na britské lietadlo ďalšiu strelu. Tá ale iba spadla z krídla, čo naznačuje poruchu alebo to, že sa pilot nakoniec rozhodol jej odpálenie prerušiť.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o incidente nad Čiernym morom, pri ktorom ruská stíhačka zneškodnila americký dron.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.