Ak máte starší iPhone, zbystrite pozornosť. Jeden model má vysoké úrovne elektromagnetického žiarenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V prípade ak vlastníte starší telefón od spoločnosti Apple, mali by ste zbystriť pozornosť. Pri testovaní sa zistilo, že jeden model tohto smartfónu nespĺňa hygienické normy.

Má totiž privysoké úrovne elektromagnetického žiarenia. Francúzsko už sťahuje telefón z trhu, ďalšie krajiny idú situáciu prešetrovať.

Obľúbené telefóny opäť v problémoch. Po tom, ako americká spoločnosť Apple čelila kritike pre zámerné spomaľovanie starších telefónov, objavila francúzska agentúra nový problém.

Opäť však na staršej verzii ikonického telefónu. Ide o model Iphone 12, ktorý spoločnosť uviedla na trh pred tromi rokmi.

Prečítajte si tiež:

Problémové elektrovlny

Spoločnosť dostala do problémov prílišná intenzita elektromagnetických vĺn. Ako je však možné, že doterajšie testy podobné hodnoty nezistili, je nateraz nezodpovedanou otázkou.

Elektromagnetické vlny zabezpečujú komunikáciu medzi mobilným telefónom a prijímacou stanicou. Tento druh žiarenia podľa odborníka pôsobí na živú hmotu. Jeho vplyv je však nejasný.

„Predstavme si elektromagnetické žiarenie ako svetlo, ktoré má dlhú vlnovú dĺžku. Čiže tak, ako môže čiastočne prenikať aj svetelný lúč do tela a absorbuje sa tam a zvyšuje sa teplota, tak niečo podobné môže existovať aj s elektromagnetickým žiarením,“ ozrejmil profesor Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave Peter Ballo.

Negatívne pôsobenie na človeka po týchto zisteniach chce preskúmať Belgicko a Nemecko. Situáciou sa zaoberá aj Holandsko, ktoré chce od výrobcu vysvetlenie. Francúzsko už telefóny z predaja stiahlo.

„Žiarenie môže spôsobiť to, že môže dôjsť k lokálnemu prehriatiu nejakej biologickej štruktúry, keď mobilný telefón máme blízko hlavy, tak v niektorých prípadoch by mohlo prísť k prehriatiu mozgu,“ dodal Ballo.

Prečítajte si tiež:

Bez dôvodu na paniku

Výrobca sa bráni, podľa neho telefón všetky predpisy spĺňa. Aj odborníci sa zhodujú v jednom. Majitelia týchto telefónov by nemali prepadať panike.

„Prekročenie normy nie je také výrazné, aby teraz všetci, čo majú Iphone 12, ho hodili do koša. Určite nepredstavuje nejaké ohrozenie života. Treba zachovať isté hygienické normy,“ upokojuje profesor Ballo.

Pomôže udržiavať telefón ďalej od hlavy, to znamená používať slúchadlá, prípadne hlasný odposluch.

Dôležité je tiež nespať s telefónom pri hlave. Existujú však aj nálepky či podložky, ktoré majú minimalizovať vplyv žiarenia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.