Ak máte starší iPhone, zbystrite pozornosť. Jeden model má vysoké úrovne elektromagnetického žiarenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V prípade ak vlastníte starší telefón od spoločnosti Apple, mali by ste zbystriť pozornosť. Pri testovaní sa zistilo, že jeden model tohto smartfónu nespĺňa hygienické normy.

Má totiž privysoké úrovne elektromagnetického žiarenia. Francúzsko už sťahuje telefón z trhu, ďalšie krajiny idú situáciu prešetrovať.

Obľúbené telefóny opäť v problémoch. Po tom, ako americká spoločnosť Apple čelila kritike pre zámerné spomaľovanie starších telefónov, objavila francúzska agentúra nový problém.

Opäť však na staršej verzii ikonického telefónu. Ide o model Iphone 12, ktorý spoločnosť uviedla na trh pred tromi rokmi.

Prečítajte si tiež:

Problémové elektrovlny

Spoločnosť dostala do problémov prílišná intenzita elektromagnetických vĺn. Ako je však možné, že doterajšie testy podobné hodnoty nezistili, je nateraz nezodpovedanou otázkou.

Elektromagnetické vlny zabezpečujú komunikáciu medzi mobilným telefónom a prijímacou stanicou. Tento druh žiarenia podľa odborníka pôsobí na živú hmotu. Jeho vplyv je však nejasný.

„Predstavme si elektromagnetické žiarenie ako svetlo, ktoré má dlhú vlnovú dĺžku. Čiže tak, ako môže čiastočne prenikať aj svetelný lúč do tela a absorbuje sa tam a zvyšuje sa teplota, tak niečo podobné môže existovať aj s elektromagnetickým žiarením,“ ozrejmil profesor Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave Peter Ballo.

Negatívne pôsobenie na človeka po týchto zisteniach chce preskúmať Belgicko a Nemecko. Situáciou sa zaoberá aj Holandsko, ktoré chce od výrobcu vysvetlenie. Francúzsko už telefóny z predaja stiahlo.

„Žiarenie môže spôsobiť to, že môže dôjsť k lokálnemu prehriatiu nejakej biologickej štruktúry, keď mobilný telefón máme blízko hlavy, tak v niektorých prípadoch by mohlo prísť k prehriatiu mozgu,“ dodal Ballo.

Prečítajte si tiež:

Bez dôvodu na paniku

Výrobca sa bráni, podľa neho telefón všetky predpisy spĺňa. Aj odborníci sa zhodujú v jednom. Majitelia týchto telefónov by nemali prepadať panike.

„Prekročenie normy nie je také výrazné, aby teraz všetci, čo majú Iphone 12, ho hodili do koša. Určite nepredstavuje nejaké ohrozenie života. Treba zachovať isté hygienické normy,“ upokojuje profesor Ballo.

Pomôže udržiavať telefón ďalej od hlavy, to znamená používať slúchadlá, prípadne hlasný odposluch.

Dôležité je tiež nespať s telefónom pri hlave. Existujú však aj nálepky či podložky, ktoré majú minimalizovať vplyv žiarenia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Krátka správa

Do Arménska prišlo z Náhorného Karabachu už vyše 13 300 utečencov.

Arménska vláda vo vyhlásení uviedla, že do utorkových ranných hodín prekročilo hranice z Náhorného Karabachu do Arménska "celkovo 13.350 násilne vysídlených osôb". Podľa medializovaných správ v Stepanakerte, hlavnom meste Náhorného Karabachu, zaznamenávajú prílev utečencov z ostatných oblastí regiónu a hrozí tam vypuknutie humanitárnej krízy. Niekoľkomesačná blokáda Karabachu zo strany Azerbajdžanu tam spôsobila nedostatok jedla a liekov. (TASR)

Krátka správa

Najmenej sedem životov a deväť nezvestných si vyžiadali prívalové povodne na západe Mexika

Podľa guvernéra štátu Jalisco Enriqueho Alfara sa hasičom, príslušníkom Červeného kríža a záchranárom z troch okolitých miest podarilo z vody zachrániť troch ľudí. Príčinou záplav bola podľa miestnych úradov zvýšená hladina vody v potoku Jalocote, ktorý sa vylial z brehov. Následné zosuvy pôdy po prudkých dažďoch poškodili niekoľko domov a mostov. (TASR)

Krátka správa

Dopravná nehoda nákladného auta v Tunisku si vyžiadala deväť obetí a päť zranených.

Väčšina z nich bola z radov migrantov zo subsaharskej Afriky. K dopravnej nehode došlo v noci, keď sa nákladné auto prevrátilo na ceste spájajúcej mestá Nasr Allah a Menzel Mehiri v oblasti Kairouan. (TASR)

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)