Zem už nie je bezpečným miestnom pre ľudí, zistila štúdia. Z deviatich limitov sme prekročili šesť

Zem
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Vedci v roku 2009 definovali deväť takzvaných planetárnych limitov, ktoré vymedzujú bezpečný priestor pre život ľudstva. Nová štúdia zistila, že sme ich prekročili už šesť.

Ľudská činnosť spôsobila v niektorých ohľadoch devastačné škody a Zem si začína vyberať svoju daň. Zmenu klímy a výkyvy počasia pociťujeme na vlastnej koži. Aj to je jeden z limitov, ktorý sa dostal do stavu nebezpečného pre ľudstvo.

Medzi ďalšie prekročené limity patrí odlesňovanie, zásoby pitnej vody, výroba syntetických chemických produktov, strata biodiverzity a rovnováha kolobehu dusíku, píše ČT24.

Prečítajte si tiež:

O chvíľu prekročíme ďalšie dva

Dva ďalšie limity, znečistenie ovzdušia a zvýšená kyslosť oceánov, sú tesne pred prekročením. Jedinou hranicou, ktorá je mimo ohrozenia, je stav ozónovej vrstvy. Ten sa dokonca zlepšil.

„Zem je momentálne ďaleko mimo bezpečného priestoru pre ľudstvo,“ uvádza sa v štúdii, ktorá bola zverejnená v odbornom časopise Science Advances.

Modelom deviatich limitov sa vedci snažia zjednodušiť komplikované údaje a pojmy. Pravidelne ich analyzujú a hodnoty limitov nastavili prísne. Urobili to tak preto, aby prekročenie hranice bolo varovným signálom pre ľudstvo a aby sme mali čas na zmeny a nápravy.

Profesor Simon Lewis z University College London, ktorý sa na štúdii nepodieľal, pre The Guardian zhodnotil: „Toto je prekvapivo pochmúrna aktualizácia už aj tak alarmujúceho obrazu. Planéta vstupuje do nového a oveľa menej stabilného stavu.“

Ekologická katastrofa na Malom Dunaji. Evidujú tam hromadný úhyn rýb, napočítali ich tisíce. Viac sa dozviete v reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.