Spôsobuje neplodnosť či rakovinu. Výskum odhalil v tele u takmer väčšiny otestovaných Európanov prítomnosť chemikálie

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Európska agentúra pre životné prostredie uviedla, že podľa nedávneho výskumu našli látku Bisfenol A u 92 percent otestovaných ľudí z 11 európskych krajín.

Bisfenol A (BPA) je syntetická chemikália, ktorá sa využíva pri výrobe rôznych materiálov bežne používaných na balenie potravín. V obehu je už desiatky rokov a je známe, že vo väčšom množstve škodí zdraviu.

Do tela sa dostáva predovšetkým cez potravu, ktorá je do obalu s BPA zabalená. Látka sa využíva najmä pri „priemyselnej výrobe polymérov, ako sú polykarbonátové plasty. Jej stopové hladiny však zostávajú v konečných materiáloch, ktoré sa používajú aj ako obaly potravín,“ píše sa v správe Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA).

Polykarbonáty sa používajú napríklad v plastových fľašiach a v niektorých nádobách na uskladňovanie potravín.

„BPA môže v malých množstvách migrovať do potravín a nápojov, ktoré sa uskladňujú v materiáloch obsahujúcich túto látku,“ uvádza tlačová správa ministerstva pôdohospodárstva z roku 2019.

Prečítajte si tiež:

BPA a zdravie

Chemická látka je v EÚ zaradená medzi nebezpečné chemikálie. Môže spôsobiť problémy s plodnosťou, vážne poškodenie očí, alergické kožné reakcie či podráždenie dýchacích ciest. Môže tiež narušiť normálne fungovanie hormonálneho systému a metabolizmus. Správa EEA tiež upozorňuje na zvýšené riziko rakoviny prsníka.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) aktualizoval hranicu tolerovateľného denného príjmu. Vychádzal z dôkazov, ktoré sa prejavili v najnovších výskumoch na myšiach. Zistili, že aj malé dávky majú na bunky negatívne účinky, preto hranicu „drasticky znížili“.

Hranica tolerovateľného denného príjmu funguje ako ochrana verejnosti pred rizikami chemických kontaminantov v potravinách. Tento denný príjem znázorňuje množstvo látky, ktorú môžeme prijať bez toho, aby bola zdraviu škodlivá.

„Vzhľadom na rozšírené používanie je BPA vystavená veľká väčšina, ak nie všetci Európania,“ píše sa ďalej v správe EEA.

Prečítajte si tiež:

Testovali Poliakov aj Čechov

Od roku 2014 do roka 2020 prebiehal biomonitoring na identifikáciu a meranie chemikálií v ľudskom tele. Otestovali vzorky moču a krvi 2 756 dospelých ľudí z 11 európskych krajín. Konkrétne išlo o tieto krajiny: Chorvátsko, Česko, Dánsko, Francúzsko, Fínsko, Nemecko, Island, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko.

Prítomnosť BPA v tele našli až u 92 percent účastníkov výskumu. Európska únia však dlhodobo podniká kroky a zavádza regulačné opatrenia na zníženie vystavenia ľudí BPA.

Napríklad v roku 2011 EÚ zakázala výrobu dojčenských fliaš z plastu, ktorá látku obsahuje. Rovnako zakázala aj výrobu plastových fliaš a obalov na jedlo s BPA pre deti do 3 rokoch.

BPA je jednou z najviac preštudovaných priemyselných chemikálií na svete. Jej zdravotnými a environmentálnymi vplyvmi sa zaoberali už tisícky vedeckých publikácií, výskumov a štúdií.

Ide o jednu z najkontroverznejších látok, ktorá vo vedeckých kruhoch už dve desaťročia vyvoláva diskusie a mnohopočetné názorové rozdiely.

Keďže zlyhávame v prevencii aj liečbe rakoviny, musíme podniknúť opatrenia na zlepšenie. Viac sa dozviete v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.