Najlepšie horské dráhy na svete, dole hlavou sme sa rútili rýchlosťou 142 kilometrov za hodinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neďaleko slovenských hraníc sa nachádza zábavný park, kde nájdete jednu z najlepších horských dráh na svete.

Ak ste z Bratislavy a chcete sa poriadne povoziť, máme pre vás tip. Najbližšie môžete ísť do viedenského Prátru. Tam sa však nachádzajú prevažne staršie atrakcie a navyše, platí sa za každú zvlášť, čo nie je práve najekonomickejšie riešenie.

Ak patríte medzi nadšencov kolotočov či horských dráh, tak v Európe máte viaceré možnosti. Za zmienku stojí holandský či belgický park Walibi. 

Kvalitnú horskú dráhu nájdete aj v Europa-parku v Nemecku, ktorý je zameraný skôr pre deti. V Maďarsku, ani v Česku žiadny park s horskými dráhami nie je.

Pozoruhodný je aj aj park Alton Towers v Anglicku s horskou dráhou s najväčším počtom inverzií na svete. No ten je od Slovenska, prirodzene, už trošku ďalej.

Bližšie k nám, v poľskom meste Zator sa nachádza novší a rozľahlý zábavný park Energylandia, ktorý láka fanúšikov horských dráh z celého sveta. A niet sa čo čudovať. Ponúka totiž zaujímavé atrakcie a my sme sa ich vybrali vyskúšať.

Energylandia okrem kolotočov a horských dráh ponúka aj pomerne rozľahlý a bohatý vodný park. Ten bol počas našej návštevy zatvorený. 

Kúpili sme si teda dvojdňovú vstupenku, v prepočte vyšla na približne na 70 eur. V nej boli zahrnuté vstupy na všetky atrakcie. Vnútri v parku platíte už len za jedlo, prípadne suveníry a za skrinky. 

My sme si vybrali návštevu cez víkend. Park sa otvára ráno o desiatej, no je lepšie byť tam o niečo skôr. Návštevnosť je totiž vysoká a na kasách sa dlho čaká. Riešením môže byť aj kúpa cez internet.

Prečítajte si tiež:

Atrakcie

V parku sa nachádza viacero zón. Atrakcie sú takýmto spôsobom rozdelené podľa toho, pre koho sú najviac určené. Nájdete tu spomenutý vodný park, zónu pre deti aj najmenších, rodinnú a extrémnu zónu. 

Niektoré atrakcie sa rozdeľujú aj podľa témy, ktorej sa venujú, teda napríklad draci či vodná časť. 

Čakacie doby na atrakcie sú však pomerne dosť dlhé. Nie je žiadnou výnimkou, že si počkáte 40 až 60 minút. 

Práve z tohto dôvodu existuje tzv. fast pass. Získate ho v rámci vstupenky.

Funguje však iba na štyri najlepšie horské dráhy. Raz za deň si ho môžete uplatniť na každú z nich.

Pridelí vám konkrétny čas na ktorý sa máte dostaviť a predbehnete s ním všetkých čakajúcich.

Prečítajte si tiež:

Najlepšia na svete

Energylandia je park, kde sa nachádza najviac horských dráh v celej Európe. Nás zaujímalo najmä niekoľko vyhliadnutých, ktoré získali výborné recenzie od návštevníkov. 

Najmajestátnejší kúsok je rozhodne drevená Zadra. Vyzerá absolútne ikonicky a presne tak, ako si predstavujeme horskú dráhu z amerických filmov. 

Dosahuje rýchlosť až 121 kilometrov za hodinu, má tri inverzie (otočky dole hlavou), je vysoká 63 metrov a dlhá 1 316 metrov. Ide o model RMC IBox Track od firmy Rocky Mountain Construction, ktorý získal najlepšie hodnotenie na svete.

Okrem Energylandie nájdete klon Zadry napríklad aj v holandskom Walibi a tiež vo viacerých amerických parkoch.

Čakacie doby na túto atrakciu sú však najdlhšie zo všetkých, takže si treba pripraviť poriadne pevné nervy.

Keďže sme chceli mať najlepší zážitok a, samozrejme, aj najlepšie zábery, čakali sme ešte o to dlhšie. Chceli sme byť v prvom rade. 

Dali nám aj ochranné okuliare a čoskoro sme pochopili prečo. Vozík sa po koľajniciach totižto rútil neskutočne rýchlo a zákruty vyberal jedna radosť.

Cesta hore trvala iba chvíľku a sedenie bolo veľmi pohodlné. Nasledoval obrovský spád, ktorý poriadne zatlačil na žalúdok. Išlo však o veľmi vzrušujúci a príjemný pocit, nie o nevoľnosť.

Ľudia poriadne kričali a ani my sme neboli žiadnou výnimkou. Napriek tomu, akú kľukatú trasu Zadra má, išlo o veľmi hladkú jazdu. A to aj v inverziách.

Prečítajte si tiež:

Rýchly obor

Druhou najlepšou horskou dráhou v poľskom parku bol „mega coaster“ s názvom Hyperion. Ten je ešte rýchlejší, ako Zadra – ide až 142 kilometrov za hodinu.

Je vysoký 77 metrov, jeho celková dĺžka je 1 450 metrov a má len jedinú inverziu.

Nedostatok jazdy dole hlavou si však rozhodne vynahrádza gigantickým spádom, ktorý nás poriadne zatlačil do sedačky. Táto horská dráha ide v štýle hore - dole a pravdepodobne by ju zvládli aj slabšie nátury. 

Hyperion sa umiestnil na 27. priečke spomedzi celého sveta. Ide o model Intamin Mega Coaster od výrobcu Intamin. Rovnaký typ sa nachádza aj v belgickom a holandskom Walibi či v nemeckom Holiday Parku.

Vláčik, v ktorom sedíte pripomína vesmírnu loď a na tento štýl sú prispôsobené aj čakacie priestory či dokonca obchod s tematickými suvenírmi.

Ide o poriadne rýchly a intenzívny zážitok, kde v prvom rade, rovnako ako na Zadre, dostanete ochranné okuliare. 

Krik tu nedokáže zadržať pravdepodobne nikto, a tak sa po jazde treba pripraviť na kompletne vyschnuté ústa. 

Celkovo však ide o príjemnú a hladkú horskú dráhu, ktorá ľuďom nespôsobuje až také nevoľnosti. 

Prečítajte si tiež:

Extrémna vývrtka 

Tretiu horskú dráhu, ktorú spomenieme je atrakcia s názvom Mayan. Ide o najextrémnejšiu jazdu v Energylandii a nie je žiadnou výnimkou, že po nej ľudia zvracajú.

Oproti vyššie spomenutým je však pomerne pomalá, ide iba 80 kilometrov za hodinu. Svoju rýchlosť si však kompenzuje piatimi inverziami a poriadne bláznivou trasou.

Ide o model Vekoma SLC od holandskej firmy Vekoma, ktorá má na svedomí hádam najviac horských dráh na svete. Tento typ je pomerne známy a obľúbený, preto vo svete nájdete mnoho jeho klonov.

Vo výške 33 metrov vás prevezie na 689 metrov dlhej trase. Ide o obrátenú horskú dráhu, čo znamená, že nesedíte vo vozíku, ale na sedadlách, ktoré sú ku koľajniciam pripevnené zhora. Nohy vám visia vo vzduchu. 

Ide o atrakciu, ktorá ulahodí aj tomu najnáročnejšiemu fanúšikovi horských dráh, no zároveň rozhodne nie je vhodná pre ľudí, ktorí bláznivé jazdy nezvládajú dobre. Po jazde na Mayane vám totižto zaručene bude zle.

Prečítajte si tiež:

Ceny

V areáli parku si môžete vybrať zo širokej ponuky jedla či suvenírov. Najlepšie atrakcie tu dokonca majú svoj vlastný merch.

Pol litrová fľaša čistej vody stála podľa aktuálneho kurzu 1,73 eur. V Poľsku sa nezálohuje, preto vám z ceny nič nevrátia.

Obedovali sme pizzu margherita. Vybrať sa dalo zo štyroch druhov, zaplatili sme za ňu 8,21 eur. 

Väčšina návštevníkov si v parku odložila veci do skriniek. Za celodňový prístup sme zaplatili niečo vyše troch eur. Skrinka však bola pomerne malá, čo znamená, že ak ste v Zatore aj nocovali a máte viac tašiek, museli by ste si zaplatiť aspoň dve. 

Cena vstupného nás vyšla na dva dni približne 70 eur, na jeden deň by vyšla asi 34 eur. Táto suma je za zábavné parky v Európe priemerná. 

Jednodňové vstupenky v iných európskych parkoch pre porovnanie: holandské Walibi si pýta na deň od 34,5 eur, belgické Walibi od 48 eur, Alton Towers od 40 eur a Europa-Park by vás vyšiel od 57 eur na deň.

Úplne všade a všetko sa dalo platiť kartou.

Prečítajte si tiež:

Celkový dojem

Návšteva poľského parku Energylandia sa oplatí každému, kto má rád adrenalín. Musíte sa ale pripraviť na priam neuveriteľné masy ľudí a dlhé čakanie na atrakcie.

Energylandia je však celkovo perfektný a jedinečný adrenalínový zážitok, ktorý nevyžmýka vašu peňaženku.

Ubytovanie v meste Zator nás pre dve osoby na dve noci vyšlo iba niečo okolo 140 eur.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti