Na Európu sa ženú dva exhurikány. Výrazne môžu zamávať s počasím

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne sa už rozbehla naplno. Ich dôsledok však pocítime aj v Európe.

Na starý kontinent sa totiž v týchto dňoch rúti bývalý hurikán Margot. Ten by už o pár dní mohol výrazne zmeniť počasie, pričom meteorológovia varujú aj pred exhurikánom Lee.

Extrémne teplá voda v Atlantickom oceáne si vyžiadala svoju daň. Tento faktor totiž prispieva k vzniku silných hurikánov. V západnom Atlantiku sa teplota vody pohybuje dokonca od 30 do 32 stupňov Celzia.

Prečítajte si tiež:

Čoskoro začne ich vplyv

​Vysoké teploty už rozpútali hurikány Lee, Franklin a Idalia. Teraz však nastal čas zamerať pozornosť na tropickú búrku Margot. Spoločne s hurikánom Leem totiž ovplyvní počasie v Európe zrejme už budúci týždeň.

Podľa predpovede portálu Severe Weather bude búrka Margot ešte niekoľko dní kolísať v strednom Atlantiku.

Potom sa má prudko stočiť na východ a zamieriť smerom k západnej Európe. Meteorológovia predpokladajú, že Margot bude prvou tropickou cyklónou tejto sezóny, ktorá sa obráti proti Európe.

Svoju silu by mal na starom kontinente ukázať aj Lee.

„Exhurikán Lee zrejme dorazí ako tlaková níž k Britským ostrovom,“ uviedla meteorologička Dagmar Honsová. Tropická búrka Margot sa má zase presunúť konkrétne k pobrežiu Francúzska.

Nie sú jediné

Práve do týchto oblastí by mali Margot a Lee priniesť chladnejšie jesenné počasie. A zrejme sa tak nedeje naposledy.

„Závery štúdií klimatických zmien sa zhodujú na tom, že v rámci nárastu teplôt vzduchu Atlantiku bude počasie v Európe ovplyvňovať viac exhurikánov,“ uzavrela Honsová.

Pozrite si aj predpoveď počasia (18. 6.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Najmenej sedem životov a deväť nezvestných si vyžiadali prívalové povodne na západe Mexika

Podľa guvernéra štátu Jalisco Enriqueho Alfara sa hasičom, príslušníkom Červeného kríža a záchranárom z troch okolitých miest podarilo z vody zachrániť troch ľudí. Príčinou záplav bola podľa miestnych úradov zvýšená hladina vody v potoku Jalocote, ktorý sa vylial z brehov. Následné zosuvy pôdy po prudkých dažďoch poškodili niekoľko domov a mostov. (TASR)

Krátka správa

Dopravná nehoda nákladného auta v Tunisku si vyžiadala deväť obetí a päť zranených.

Väčšina z nich bola z radov migrantov zo subsaharskej Afriky. K dopravnej nehode došlo v noci, keď sa nákladné auto prevrátilo na ceste spájajúcej mestá Nasr Allah a Menzel Mehiri v oblasti Kairouan. (TASR)

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)