Výkon mozgu posilňujú i príjemné aktivity. Pomôcť môžu aj tieto maličkosti

Výkon mozgu posilňujú i príjemné aktivity. Pomôcť môžu aj tieto maličkosti
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/GaudiLab

Ak predpokladáte, že zvyšovanie aktivity mozgu sa dá len cez rôzne cvičenia, nie je to tak. Pomôcť môže aj šálka kávy či vypočutie si obľúbenej pesničky.

Výskumníci z newyorskej univerzity skúmali mozgovú aktivitu človeka pri viacerých druhoch kognitívnych testov, informuje independent.co.uk.

V jednej testovacej fáze mohli účastníci počúvať hudbu, popíjať kávu, dokonca mohli využívať aj obľúbené vône. V druhej fáze už nemali žiaden z uvedených stimulov. 

Ich mozgovú aktivitu sledovali pomocou technológie Mind Watch, ktorá cez náramky na rukách aj na členkoch sledovala mozgovú aktivitu zúčastnených.

Výsledky ukázali, že káva či hudba výrazne ovplyvňovali vzruchy v mozgu. Podľa výskumníkov ho uviedli do stavu, v ktorom bolo možné formovať výkon pri plnení testov.

Konkretizovali, že uvedené stimulanty spustili u pozorovaných jedincov zvýšenú aktivitu mozgových vĺn v beta pásme, ktoré je práve spojené s maximálnym kognitívnym výkonom.

Prečítajte si tiež:

Energická hudba

Výskumníci respondentom v rámci skúmania púšťali tri druhy hudby – známu energickú hudbu, relaxačnú hudbu a hudbu generovanú umelou inteligenciou podľa vkusu každého zo zúčastnených.

Podľa výsledkov mala k najlepším výsledkom pomôcť práce energická hudba, nasledovala potom hudba vytvorená umelou inteligenciou.

Za hudbou nasledoval stimulant káva a až následne parfumy.

Učenie sa, vymýšľanie rozprávok, dobrá životospráva a vyhýbanie sa úrazom hlavy. Aj to sú spôsoby, akosi podľa odborníkov udržať mozog v kondícii: 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti