Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoKosovský premiér Albin Kurti v pondelok obvinil osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslava Lajčáka z nekorektného a zaujatého prístupu.
Počas minulotýždňových rozhovorov v Bruseli medzi Srbskom a Kosovom o normalizácii vzťahov Lajčák podľa Kurtiho koordinoval svoje kroky so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell po rokovaniach v Bruseli pripísal zodpovednosť za ich neúspech kosovskému premiérovi. Ten sa podľa Borrella dožadoval, aby Srbsko fakticky uznalo nezávislosť Kosova ako podmienku ďalšieho pokroku v rokovaniach. Taktiež "nebol pripravený pristúpiť" k vytvoreniu združenia obcí so srbskou väčšinou na území Kosova, ktoré by im poskytlo väčšiu autonómiu.
Prečítajte si tiež:
Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, čo Belehrad doteraz neuznal.
Kurti v pondelok uviedol, že počas bruselských rokovaní navrhol konkrétny plán na naplnenie februárovej dohody o urovnaní sporov. Hoci Belehrad iný návrh v tejto súvislosti nepredložil, Lajčák sa podľa Kurtiho chopil iniciatívy a predložil starý srbský dokument, ktorý bol predtým zamietnutý.
„Tieto rokovania sa rozchádzajú v dôsledku asymetrie zo strany sprostredkovateľa. Nepotrebujeme takéhoto jednostranného vyslanca, ktorý vôbec nie je neutrálny a korektný...,“ vyhlásil Kurti.
Kosovský premiér kritizoval európskych diplomatov za to, že sa neohradili voči Srbsku, ktoré podľa neho neustále porušuje februárovú dohodu.
Prečítajte si tiež:
Ako píše agentúra AP, Kosovo nebolo spokojné už s výberom Lajčáka ako sprostredkovateľa, pretože pochádza zo Slovenska a vyberal ho Španiel Borrell. Pritom Slovensko aj Španielsko spolu s ďalšími troma členskými štátmi EÚ neuznávajú nezávislosť Kosova. Borrell je však španielsky občan katalánskej národnosti.
Napätie medzi Prištinou a Belehradom vrcholilo počas mája, keď pri potýčkach na severe Kosova utrpelo zranenia približne 90 vojakov mierovej misie NATO (KFOR) a 50 srbských demonštrantov.
V tejto oblasti žije 50.000 Srbov, ktorí tam tvoria väčšinu. Násilie vypuklo po tom, čo sa funkcií ujali starostovia albánskej národnosti po voľbách, ktoré bojkotovali Srbi žiadajúci naplnenie dohody o väčšej autonómii.
Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo
Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)
Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)
„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.
Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.