Akoby mala ruky. Žena objavila na pláži nesmierne vzácnu rybu, ktorú považovali za vyhynutú

Akoby mala ruky. Žena objavila na pláži nesmierne vzácnu rybu, ktorú považovali za vyhynutú
Ohrozená ryba. Zdroj: Shutterstock.com/Jane Rix

Objavila som niečo zázračné. Tak sa cítila Austrálčanka Kerri Yareová, ktorá na pláži Primrose Sands našla rybu s latinským názvom Brachionichthys hirsutus. Ide o kriticky ohrozený druh ryby.

Vyznačuje sa tým, že k pohybu po morskom dne využíva prsné a brušné plutvy. Odborníci sa domnievali, že táto ryba v tejto oblasti vyhynula pred viac než dvoma desaťročiami, uviedol The Mirror.

„Vyzerala ako ryba fugu alebo ropucha. Keď som sa však pozrela bližšie, všimla som si pod vrstvou piesku, akoby mala ruky. Prekvapilo ma to,“ opísala.

Carlie Devineová, výskumníčka z Organizácie vedeckého a priemyslového výskumu Commonwealthu (CSIRO) vyhlásila, že na svete je už len pár tisíc týchto rýb.

„Domnievali sme sa, že od roku 2005 ich populácia v Primrose Sands vyhynula. Pred niekoľkými rokmi sme sa ich snažili nájsť, ale boli sme neúspešní. Toto nám však dáva dôvod hľadať ďalej,“ uviedla Devineová.

Prečítajte si tiež:

Snaha o záchranu

V roku 1996 Medzinárodná únia pre ochranu prírody evidovala rybu ako kriticky ohrozeného živočícha. Za jej úbytok môže intenzívny rybolov hrebenatiek neďaleko pobrežia.

Ryba dosahuje dĺžky osem až desať centimetrov. Nájsť sa dá len veľmi ťažko. Odborníci odhadujú, že existuje už len asi dvetisíc kusov tejto ryby.

V snahe zachovať tento druh mu vytvorili akvárium.

„Hovoríme tomu populačná poistka. Ryby, ktoré sme nazhromaždili z prírody, dávame do našich akvárií. Robíme to preto, aby sme zabránili vyhynutiu určitých druhov,“ povedala Devineová.

Dodala, že pomocou tohto programu budú ryby vracať späť do ich prirodzeného prostredia.

Žena, ktorá rybu na pláži našla, ju vrátila späť do mora.

Pred pár dňami sme vás informovali o masívnom úhyne rýb v Malom Dunaji:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti