Konflikt medzi Poľskom a Ukrajinou je nedorozumenie, zhodli sa Čaputová a Pavel

Petr Pavel a Zuzana Čaputová
Petr Pavel a Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Aktuálnu roztržku medzi Poľskom a Ukrajinou je potrebné vnímať ako nedorozumenie a brať ju s odstupom. Zhodli sa na tom slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel, informuje spravodajkyňa TASR.

„Rozprávala som sa o tom s pánom prezidentom (Andrzejom) Dudom. On to jeho vyhlásenie (premiéra Mateusza Morawieckeho) vnímal - a to je priestor na ozrejmenie toho, čo sú fakty a čo sú prípadne ich interpretácie - iba ako oznámenie, že nebudú poskytovať nové zbrane. Toto je jeho interpretácia premiérových slov,“ vysvetlila slovenská prezidentka.

Podľa Pavla je potrebné sa na situáciu pozerať s odstupom a počkať, čo sa nakoniec bude diať. „Ja som nezaznamenal nič, čo by sa dalo nazvať nejakou závažnou roztržkou. To, čo bolo povedané, vôbec nemusí znamenať, že spolupráca alebo podpora Ukrajiny zo strany Poľska by snáď mala prestať. To rozhodne nie,“ dodal český prezident.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu oznámil, že Poľsko nebude Ukrajine dodávať zbrane a vyzbrojovať bude svoju armádu. K tomuto kroku došlo v súvislosti so spormi medzi Varšavou a Kyjevom o dovoz ukrajinského obilia do Poľska. Tie sa vyostrili po tom, čo Poľsko spolu so Slovenskom a Maďarskom predĺžilo zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov aj po 15. septembri.

Prečítajte si tiež:

Následne Ukrajina podala proti týmto trom krajinám sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Rozpory sa ďalej vystupňovali, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave pred Valným zhromaždením OSN v utorok kritizoval nemenované európske krajiny, ktoré podľa neho predstierajú solidaritu s Ukrajinou, avšak v skutočnosti nahrávajú Rusku. Po týchto vyjadreniach si Poľsko predvolalo ukrajinského veľvyslanca.

Prezidentka SR a prezident ČR sa stretli v stredu na česko-slovenskom galavečere pri príležitosti 30 rokov samostatnosti SR a ČR a tiež 30 rokov členstva oboch krajín v OSN.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 20. 9. 2023 o vystúpení Zuzany Čaputovej v OSN:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti