V Európe sa množia prípady západonílskej horúčky. Najviac sa šíri v obľúbenej dovolenkovej destinácii

Komár - ilustračná snímka
Komár - ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

V Európe rastie počet nakazených západonílskou horúčkou, informuje web CNN Prima NEWS s odvolaním sa na britský Express. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb eviduje v týždni od 10. do 16. 9. celkovo 31 nakazených v krajinách EÚ.

Najviac infikovaných týmto vírusom zaznamenali v Grécku (19). Štyroch nakazených má Francúzsko a Maďarsko, troch Rumunsko a jedného Španielsko. 

V spomínanom čase na ochorenie zomreli dvaja ľudia, a to v Grécku a Rumunsku.

Práve v Grécku zaznamenali počas prenosovej sezóny najviac úmrtí. O život tam v dôsledku infekcie prišlo vyše 30 ľudí.

Prenášajú ju komáre

Západonílska horúčka je vírusové ochorenie, pri ktorom sú príznaky podobné ako pri bežnej chrípke - nevoľnosť, svalová slabosť, bolesti hlavy či kožné vyrážky. 

Väčšina nakazených nemusí pociťovať žiadne príznaky. No zhruba v jednom prípade zo 150 sa infekcia vyvinie vážne a môže sa skončiť až smrťou.

Vírus prenášajú komáre a podľa odborníkov sa môže šíriť veľmi rýchlo prostredníctvom vzdušných prúdov. Napríklad na španielsku Ibizu dokáže doraziť z Afriky za 48 hodín. 

Experti tvrdia, že ochorenia, ktoré prenášajú komáre, bude v Európe stále viac. „Európa sa otepľuje, vlny horúčav a záplavy sú častejšie a oveľa intenzívnejšie. Letá sú dlhšie a teplejšie. To sú veľmi priaznivé podmienky pre invazívne druhy komárov,“ uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Pozrite si reportáž z 20. 5. 2023 o tropických chorobách, ktoré sa už môžu šíriť aj v našich končinách:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti