Tisíce karabašských Arménov opustia svoje domovy. Nechcú žiť na území Azerbajdžanu

Evakuácia etnických Arméncov v Náhornom Karabachu
Evakuácia etnických Arméncov v Náhornom Karabachu. Zdroj: TASR/AP

Okolo 120.000 etnických Arménov, ktorí žijú v Náhornom Karabachu, odíde do Arménska, pretože sa obávajú etnických čistiek zo strany Azerbajdžanu. Pre agentúru Reuters to v nedeľu uviedlo vedenie tohto odštiepeneckého regiónu.

„Naši ľudia nechcú žiť na území, ktoré je súčasťou Azerbajdžanu, 99,9 percent z nich radšej opustí naše historické územia,“ povedal predstaviteľ karabašských Arménov David Babajan, ktorý je poradcom Samvela Šahramanjana, prezidenta samozvanej Republiky Arcach.

Prečítajte si tiež:

Delostrelectvom a raketami začal Azerbajdžan v utorkových ranných hodinách ostreľovať svoj Arménmi obývaný odštiepenecký región Náhorný Karabach v rámci „protiteroristickej operácie“, ktorej cieľom malo byť „nastolenie ústavného poriadku“, pripomenula agentúra DPA.

Voči arménskym separatistom boli azerbajdžanské jednotky vo vojenskej presile. Separatisti sa v priebehu stredy vzdali.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v piatok na rokovaní vlády zopakoval, že nie je bezprostredne potrebné, aby etnickí Arméni v Karabachu opustili svoje domovy. Dodal však, že Arménsko je v prípade potreby pripravené prijať až 40.000 karabašských evakuantov.

Prečítajte si tiež:

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z „etnických čistiek a masových zverstiev“ voči arménskej populácii v Karabachu.

Azerbajdžan deklaruje, že chce tento región integrovať. Minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov na pôde OSN avizoval, že jeho krajina je odhodlaná zaručiť obyvateľom Náhorného Karabachu „všetky práva a slobody“ v súlade s ústavou a medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv.

Situácia v Náhornom Karabachu je náročná. Ľudia sú bez jedla, bez elektriny a palív: 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti