Fascinujúci moment z divočiny: Pes skočil do rieky zamorenej krokodílmi. To, čo nasledovalo, všetkých prekvapilo

Fascinujúci moment z divočiny: Pes skočil do rieky zamorenej krokodílmi. To, čo nasledovalo, všetkých prekvapilo
Psa zachránili krokodíly. Zdroj: Journal of Threatened Taxa

Indickí vedci zverejnili výsledky výskumu krokodílov bahenných, ktoré obsahujú niekoľko mimoriadne zaujímavých poznatkov.

Nová štúdia, publikovaná v odbornom časopise Journal of Threatened Taxa, naznačuje, že krokodíly bahenné (Crocodylus palustris) obývajúce rieku Savitri v štáte Maháráštre v Indii sú kognitívne vyspelejšie, než si vedci doteraz mysleli, informuje portál Live Science.

Nová štúdia zaznamenala niekoľko prípadov, keď skupiny týchto krokodílov plávali v kruhoch okolo húfov rýb a vytvárali vír. Korisť takýmto spôsobom uväznili a mohli sa na nej hostiť.

Medzi ďalšie sofistikované metódy lovu týchto predátorov patrí aj vábenie brodivých vtákov ako sú napríklad volavky. Krokodíly ich lákajú na vetvičky stromov, ktoré držia v papuli a vtáky, ktoré stavajú hniezda, sa takýto stavebný materiál môže zísť.

Nečakaní záchrancovia. Zdroj: The Journal of Threatened Taxa

​Vedci tiež informovali o incidente, pri ktorom mladého psa zahnala do rieky svorka dospelých divých psov. Namiesto toho, aby psa zjedli, vyzeralo to tak, že ho traja krokodíly postrčili späť na druhý breh.

„Odviedli psa preč z miesta, kde mu hrozilo napadnutie svorkou divých psov čakajúcich na brehu rieky,“ napísali. „Tieto krokodíly psa svojimi ňufákmi postrkovali pred sebou, aby bezpečne vystúpil na breh a nakoniec unikol.“

Autori interpretovali tento incident ako prejav empatie. Iní vedci sú však skeptickí a pochybujú, že krokodíly mohli mať obavy o bezpečnosť psa.

„Aj keď je určite zaujímavé, že nespotrebovali zjavnú korisť, existuje len málo dôkazov o tom, že krokodíly sú schopné empatie k iným druhom,“ tvrdí biológ Duncan Leitch, podľa ktorého mohli autori vychádzať z antropomorfnej perspektívy (z ľudského pohľadu) a pokúšať sa pripísať schopnosti, ktoré by potenciálne nemuseli mať.

V priloženom videu si môžete pozrieť, ako odvážni potápači zachránili žraloky veľrybie, ktoré uviazli v rybárskej sieti. 

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti