Parašutista vyskočil z lietadla a na zem dopadlo iba telo bez hlavy. Vyšetrovanie odhalilo desivú pravdu

Parašutista vyskočil z lietadla a na zem dopadlo iba telo bez hlavy. Vyšetrovanie odhalilo desivú pravdu
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Mal na konte 226 zoskokov, ten posledný z júla 2018 sa však parašutistovi Nicolasovi Galyovi stal osudným. Ako vyplynulo z aktuálne prebiehajúceho súdneho procesu, iba 20 sekúnd po zoskoku na juhu Francúzska narazil vo wingsuit obleku do krídla lietadla, ktoré mu zoťalo hlavu.

Na vine je podľa súdu pilot Alain C., ktorý so strojom rýchlo zostúpil. Teraz čelí obvineniu z neúmyselného zabitia, informuje portál denníka Times.

Štyridsaťročný Nicolas Galy bol prvým z dvoch parašutistov, ktorí v júli 2018 vyskočili z jednomotorového lietadla vo výške zhruba 4,4 kilometra nad mestom Bouloc-en-Quercy na juhu Francúzska, uvádza denník Times. O chvíľu neskôr však 64-ročný pilot Alain C. so strojom rýchlo zostúpil, čím dostihol plachtiacich parašutistov vo windsuit oblekoch.

Následkom tohto manévru ľavé krídlo a vzpera lietadla zachytila Galyho, pričom ho dekapitovala. Skúsenému parašutistovi sa otvoril núdzový padák - jeho telo bez hlavy neskôr dopadlo na pole. Z tragédie bol obvinený práve pilot, ktorý podľa prokuratúry urobil fatálnu chybu, a dopustil sa tak neúmyselného zabitia.

Prečítajte si tiež:

​Ten sa na súde obhajoval tým, že neurobil nič zlé. Podľa jeho tvrdenia Galy „nedodržal očakávaný kurz a v mieste, kam lietadlo zostúpilo, sa nemal nachádzať“. Ako však vyplynulo z vyšetrovania, pilot sa s parašutistami na tom, kam po zoskoku majú kĺzať, vopred nedohodol.

Vyšetrovatelia pri posudzovaní okolností nehody čerpali aj z videonahrávky urobenej kamerou na helme druhého parašutistu. Zosnulý muž bol podľa nich jediným, kto riadne dodržal všetky postupy.

Ako totiž odhalilo vyšetrovanie, Alain C. nemal v lietadle v osudný deň sám čo robiť. V leteckom preukaze mal v tom čase zdravotné obmedzenie, ktoré mu podľa vyšetrovacej správy úradu pre letecké nehody zakazovalo lietať bez asistencie druhého pilota. To, že licencia bola v čase tragédie neplatná, na súde priznal aj sám pilot.

Žalobcovia požadujú, aby bol pilot odsúdený na 12-mesačný podmienečný trest. Od zamestnávateľa Alaina C. chcú aby zaplatil pokutu vo výške 10-tisíc eur. Rozsudok v procese by mal byť oznámený 21. novembra.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o parašutistovi rekordérovi.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti