Zelenskyj oznámil, že prvá várka amerických tankov Abrams už je na Ukrajine

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvá várka amerických tankov Abrams dorazila na Ukrajinu, oznámil v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Dobré správy od ministra (obrany Rustema) Umerova. (Tanky) Abrams už sú na Ukrajine a sú pripravované na posilnenie našich brigád,“ uviedol Zelenskyj. Počet tankov, ktoré dorazili na Ukrajinu, bližšie nešpecifikoval. „Som vďačný našim spojencom za plnenie dohôd!“ dodal.

Washington ešte v januári odobril dodanie 31 tankov Abrams poháňaných turbínovým motorom na Ukrajinu. Kyjev má navyše od svojich európskych spojencov k dispozícii tanky Leopard 2 nemeckej výroby a britské tanky Challenger.

Ukrajina dostala Abrams-y takmer štyri mesiace po spustení protiofenzívy zameranej na oslobodenie Ruskom okupovaného územia. Kyjev dosiaľ hlásil pomalý, no stabilný pokrok ofenzívnych operácii a oslobodenie niekoľkých obcí.

Zatiaľ si však vynútil rozsiahly ústup ruských síl, ako sa mu trikrát podarilo vlani, pripomína Reuters. Moskva tvrdí, že ukrajinská protiofenzíva zlyhala.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o tankoch pre Ukrajinu.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti