VIDEO: Ruská čiernomorská flotila má ďalší problém. Ukrajinci sa chystajú nasadiť „neviditeľnú“ zbraň

VIDEO: Ruská čiernomorská flotila má ďalší problém. Ukrajinci sa chystajú nasadiť „neviditeľnú“ zbraň
Zdroj: Profimedia.sk

Odnesie tonu výbušnín a zasiahne cieľ vzdialený 1000 kilometrov. Ukrajinci ukázali nový podvodný dron, ktorý sa má stať významným pomocníkom pri oslobodzovaní Krymu. Diaľkovo ovládané torpédo by malo potrápiť ruské vojnové lode, ponorky či mostné piliere, informuje agentúra Unian.

​„Marička“, ako nazvali túto podvodnú zbraň, je momentálne v testovacej fáze. Za jej vývojom stoja dobrovoľníci z projektu Ammo Ukraine, ktorí zverejnili video z testovania.

Predpokladá sa, že Kyjev chce vyvinúť čo najväčší tlak na ruské námorníctvo v okolí okupovaného polostrova Krym.

Jedným z hlavných vojenských cieľov bude Kerčský most, ktorý spája pevninu s Krymským polostrovom. Ide o veľmi dôležitú logistickú tepnu, bez ktorej by sa Kremľu rozpadla zásobovacia trasa pre krymskú okupačnú posádku. Nebolo by to prvýkrát, kedy by si ukrajinské ozbrojené sily trúfli na krymskú infraštruktúru.

Obrovskou výhodo zhruba šesťmetrovej Maričky sú senzory a rušičky. Pre ruskú flotilu, ktorá je pripravená skôr na rádioelektronický boj, tak bude torpédo takmer neviditeľné.

Dron okrem toho môže slúžiť aj na prieskum. Pod vodou môže zostať v pohotovostnom režime, až kým mu operátor nezadá cieľ. Ako dokáže zamerať pohyblivé ciele je zatiaľ nejasné. Túto informáciu si jeho konštruktéri zo strategických dôvodov nechali pre seba.

Schopnosti Maričky by tak mali byť v porovnaní s dronmi Toloka alebo Sea Baby, ktoré Ukrajinci použili pri nedávnych útokoch na Sevastopol, výrazne pokročilejšie.

V priloženom videu si môžete pozrieť, ako Ukrajinský dron zasiahol ruskú výsadkovú loď.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti