Riziko rakoviny môže zvýšiť aj migréna. Štúdia zistila, že indikátorom je hladina estrogénu

migréna
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Výskumníci z Onkologického centra Západočínskej nemocnice odhalili, že migréna môže mať súvis s niektorými druhmi rakoviny. Ďalšími štúdiami dospeli k záveru, že najvýraznejšiu genetickú súvislosť má najmä s rakovinou prsníka.

Odhaduje sa, že migrénou trpí 15 percent svetovej populácie. Pretrvávajúca bolesť hlavy môže spôsobiť aj zvracanie a ovplyvňuje každodenný život. Príde nečakane a môže trvať niekoľko hodín, v niektorých prípadoch aj niekoľko dní.

Predošlé štúdie zistili, že ľudia, ktorí trpia migrénou, môžu mať zvýšené riziko iných ochorení. Medzi ne vedci zaradili napríklad mŕtvicu, vysoký krvný tlak, epilepsiu či syndróm dráždivého čreva.

Prečítajte si tiež:

Genetické prepojenie

Čínski výskumníci zhromaždili údaje z asociačných štúdií o ľuďoch s migrénou aj s rakovinou prsníka. Ich zámerom bolo nájsť genetické prepojenie. Štúdiu popísal portál Medical News Today (MNT).

Údaje získali z piatich štúdií, konkrétne skúmali dáta a vzorky viac ako 100-tisíc ľudí. Na základe štatistík potvrdili svoje predpoklady a našli určitý vzťah medzi týmito dvoma ochoreniami.

Zaoberali sa najmä estrogénom, ktorý súvisí aj s migrénou. Keď sa zvýši hladina tohto hormónu, zvýši sa aj riziko rakoviny prsníka.

Týmto prepojením sa zaoberalo viacero výskumov. Štúdia z apríla 2023 poukazuje na to, že ženy trpiace migrénou mali častejší výskyt rakoviny prsníka a priebeh ochorenia bol náročnejší. Podobná výsledky boli zverejnené aj v štúdii z roku 2018.

Prečítajte si tiež:

Odlišné názory

Certifikovaný onkológ Parvin Peddi, ktorý sa na výskume nepodieľal, pre MNT uviedol, že ide o retrospektívnu asociatívnu štúdiu a „jej závery sú špekulatívne.“

„Pri takom nešpecifickom a bežnom probléme, akým je migréna, je veľmi ťažké hľadať vzájomný vzťah s rakovinou prsníka. Výskum je potrebné zopakovať v iných krajinách a u iných skupín obyvateľstva, až potom bude možné vyvodiť ďalšie závery,“ upresňuje.

Oslovili aj druhú lekárku, Louise Morrell, ktorá výskum popisuje ako užitočný a zaujímavý. Dodáva však, že určite nie je definitívny a sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa dali tieto hypotézy potvrdiť.

Počet ľudí s onkologickým ochorením stále rastie. Ministerstvo zdravotníctva preto spustilo kampaň, v ktorej apeluje na ľudí, aby využili možnosť bezplatnej kontroly: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.