Prináša benefity, ale aj riziká. Časté užívanie marihuany zvyšuje riziko srdcového infarktu, uvádza výskum

marihuana
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Výskum zistil, že pravidelní užívatelia marihuany majú o 60 percent vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení. Príčinou je aj nesprávny spôsob užívania a množstvo.

Konope sa dnes využíva aj v zdravotníctve. Vzhľadom na rozšírenú legalizáciu marihuany odborníci radia, aby sa ľudia pred jej užitím poradili so svojím lekárom. Nesprávny a nezodpovedný prístup môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Prečítajte si tiež:

Autori štúdie boli prekvapení

Cieľom novej štúdie bolo zistiť, aké riziká má užívanie marihuany. Vedci zhromaždili a zanalyzovali údaje z piatich kanadských zdravotníckych databáz. Štúdiu popísal portál Medical News Today (MNT).

V závere uviedli, že časté užívanie marihuany zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody aj pri ľuďoch, ktorí v minulosti netrpeli nijakým kardiovaskulárnym ochorením či komplikáciami.

Hlavný autor štúdie Anees Bahji pre portál uviedol, že predpokladali zvýšené riziko pri pravidelných užívateľoch marihuany, no čísla ich nemilo prekvapili.

Vo výskume však upozorňujú, že ide o asociatívnu štúdiu, čiže analyzovali staršie dáta. Tento prístup tak nepoukazuje na príčinnosť a súvislosť javov.

Bahji tiež povedal, že ich výsledky zaujali a v budúcnosti budú tieto mechanizmy skúmať aj naďalej a podrobnejšie.

Prečítajte si tiež:

Príčinou nie je samotná látka, ale prístup

Príčinou je však nevedomosť alebo nezodpovedný prístup. Riziko skúmali len pri ľuďoch, ktorí trpia takzvanou poruchou užívania marihuany, čiže závislosťou. Prvým problémom je teda množstvo.

Druhým je spôsob užitia. Fajčenie cez plastovú fľašu, ktoré je populárne najmä medzi mladými, môže byť skutočne zdraviu škodlivé, keďže sa plast zohreje a užívateľ tak môže inhalovať okrem marihuany aj toxické látky.

Fajčenie je najčastejším spôsobom jej užitia a vo všeobecnosti nie je vdychovanie akéhokoľvek dymu zdravé.

Autor štúdie tak apeluje na ľudí, aby nepodceňovali prístup k užívaniu a najmä pravidelné lekárske prehliadky. Keďže je legalizácia konope čoraz rozšírenejšia, Bahji upozorňuje, aby mali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti presné informácie o rizikách a prínosoch marihuany.

Inštruktor z lekárskej fakulty Harvardu Peter Grinspoon pre portál povedal, že riziko sa zvyšuje prevažne u ľudí, ktorí trpia ťažkou závislosťou od marihuany, teda ju užívajú denne aj napriek sociálnym a zdravotným komplikáciám. Dodal, že si nemyslí, že srdcové problémy nevyhnutne súvisia s užívaním konope.

Omamné látky, ktoré pripomínajú marihuanu, sú dostupné aj v slovenských nákupných centrách. Neexistuje žiadna prekážka, aby sa k nim dostali mladiství a deti. Viac v reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.