Pár si chcel z Turecka zobrať domov tri kamene na pamiatku. Žene teraz hrozí päť rokov väzenia

Pláž v Turecku - ilustračná snímka
Pláž v Turecku - ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Oleg_P

Belgičania Kim a Warre si chceli z dovolenky v Turecku zobrať so sebou domov tri kamene. Pri letiskovej kontrole v Antalyi ich zadržali a žene teraz hrozí pobyt za mrežami, uviedol portál tn.cz na základe informácií tureckej verzie BBC.

Partnerom našli v batožine kamene, ktoré našli na výlete v meste Manavgat. Domov si ich chceli zobrať ako suvenír.

Kamene však mali historickú hodnotu. Odborníci totiž zistili, že ide o zvyšky starých budov. Dvojica teraz nemôže z Turecka vycestovať a musí tam počkať na súdny proces. Ženu obvinili z pašovania archeologických artefaktov, za čo jej hrozí pokuta a jeden až päť rokov za mrežami.

Prečítajte si tiež:

„Prišla k nám na letisku nejaká žena a spýtala sa, či si vezieme soľ alebo minerály. Povedal som, že nie, ale v kufri máme nejaké kamene. Tie si často na dovolenke berieme ako dekoráciu do môjho akvária,“ povedal Warre pre belgickú televíziu VRT. „Na druhý deň to musela ísť moja priateľka vysvetliť na súd. Nechápem, prečo to musela urobiť Kim, a nie ja,“ dodal muž.

Profesor archeológie Ralf Vandam pre BBC vysvetlil, že Turecko je na historické artefakty veľmi citlivé a turistom dôrazne neodporúča chcieť si čokoľvek odviezť. „Je veľmi pravdepodobné, že v Turecku nájdete niečo archeologicky cenné. Všetko, čo tam nájdete, je majetkom tureckej vlády. Táto prísna legislatíva platí nielen pre Turecko, ale aj pre ostatné stredomorské krajiny,“ varuje.

Kim a Warre medzitým zostávajú v Turecku a čakajú, čo s nimi bude ďalej. Stále nemôžu uveriť tomu, čo spôsobilo zobratie troch kameňov zo zeme. „Jeden bol veľký ako moja ruka, bol pieskovo sfarbený a boli do neho vyryté dva kvety. Našli sme ho v uličke plnej odpadkov. Ďalšie dva kamene, ktoré vyzerajú ako kusy mramoru, sme našli na pláži. Bolo im tam plno,“ povedal Warre pre belgickú televíziu.

Pozreli sme sa, kam sa na jeseň oplatí vycestovať na vlastnú päsť. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.