Vedci vytvorili špeciálny materiál na respirátory. Vírus v ňom uviazne ako mucha v pavučine

Vedci vytvorili špeciálny materiál na respirátory. Vírus v ňom uviazne ako mucha v pavučine
Nový materiál respirátora. Zdroj: University of Liverpool

Výskumný tím z Liverpoolskej univerzity vyvinul nový materiál, ktorý perfektne zachytáva častice koronavírusu. Vďaka tomu by mohol zlepšiť účinnosť rúšok a respirátorov, ktoré mnoho ľudí využíva ako ochranu nielen pred covidom, ale aj pred ďalšími vírusovými chorobami.

Vedci to opísali v článku, ktorý vyšiel v odbornom časopise Nature Communications.

Podľa autorov výskumu je účinnosť nového materiálu oproti dnes používaným o 93 percent vyššia. O toľko je lepšia pri zachytávaní bielkovín, teda hmoty, ktorá tvorí aj telo koronavírusov. Pritom to má len minimálny vplyv na priedušnosť rúška či respirátora.

Pre vznik nového materiálu spojili sily experti na chromatografiu a spektrometriu, teda na materiálové vedy skúmajúce z rôznych uhlov pohľadu najrôznejšie látky. Píše SciTech Daily.

Profesori Peter Myers a Simon Maher využili skúsenosti s procesmi takzvanej kvapalinovej chromatografie, pri ktorých sa proteíny „lepia“ na povrch nosných materiálov.

Tieto procesy sú síce známe už dlho, ale počas pandémie profesorovi Myersovi napadlo, že by to šlo využiť.

Umožnilo by to, aby sa v látke rúška absorbovali proteíny, v tomto konkrétnom prípade neslávne známy hrotový proteín vírusu, cez ktorý SARS-CoV-2 preniká do ľudských buniek.

Prečítajte si tiež:

Pasca pre vírus

Keď Myers vymyslel tento teoretický model, spojil sa s kolegami, ktorí vedia na povrch látky priniesť častice oxidu kremičitého tak, aby sa tento povrch stal pre hrotový proteín vírusu lepkavou pascou. Do nej sa potom telo nového koronavírusu zamotá ako mucha do lepkavej pavučiny.

Aby to fungovalo ešte lepšie, zvýšili vedci pórovitosť častíc oxidu kremičitého tak, aby mali väčší povrch. Tým sa „pavučina“ významne zahustila a „mucha“ ju teraz nemôže preletieť bez toho, aby sa jej nedotkla.

V laboratórnych testoch zatiaľ všetko funguje dokonale. Podľa autorov sa podarilo preukázať, že sa materiál skvelo hodí nielen do špecializovaných vzduchových filtrov v lietadlách, automobiloch a klimatizáciách, ale aj v bežných respirátoroch a v rúškach.

Súčasne sa podarilo vymyslieť spôsob, ako týmito špeciálne upravenými časticami vylepšiť staršie, menej účinné respirátory.

„Tento výskum preukázal správnosť nášho konceptu. Aj keď covid už nepredstavuje globálnu hrozbu pre naše zdravie, má tento materiál potenciál pre využitie v široké škále aplikácií,“ uzavrel profesor Myers.

Nedávno sme vás informovali o tom, že covid sa vracia:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.