Odborníci spresnili predpoveď na blížiacu sa zimu. Po novom roku sa situácia výrazne zmení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Počasím počas blížiacej sa zimy v Európe poriadne zamáva pacifický jav El Niño. Ten bude podľa meteorológov veľmi silný a na starý kontinent namiesto snehu prinesie oteplenie.

Nemusí to však platiť pre strednú Európu vrátane Slovenska. Podľa portálu Severe Weather síce väčšinu kontinentu čakajú teplé vianočné sviatky, s príchodom nového roka sa však situácia výrazne zmení.

V tom čase sa totiž majú v strednej Európe usadiť prúdy zo severu. Snehové zrážky tak majú zotrvať aj vo februári.

„Pre Európu vidíme, že východné výškové stratosférické prúdenie v okolí trópov a La Niña dlhodobo štatisticky zvyšujú šance, že počas zimného obdobia dôjde k otepleniu vo vysokej výške v polárnej oblasti,“ vysvetlila pre TV Nova meteorologička Dagmar Honsová.

„Teplý vzduch zosadne dole a vytlačí arktický vzduch aj do stredných zemepisných šírok,“ dodala. Práve vytlačenie zimy do strednej Európy by mohlo znamenať pre Slovensko krutú zimu.

Arktický vzduch a s ním spojené mrazivé teploty totiž podľa predpokladov doľahnú práve na tento región.

Prečítajte si tiež:

Nejednoznačný vplyv

Naša krajina je však od Tichého oceánu riadne vzdialená, a tak vplyv nie je jednoznačný. Aby sa scenár meteorológov naplnil, musí byť podľa Honsovej tiež „príhodná synoptická situácia“, teda vplyv prízemných tlakových útvarov.

​El Niño výrazne ovplyvní počasie aj v USA. Podľa CNN meteorológovia očakávajú, že kombinácia chladnejšieho počasia a častejších zrážok zapríčinia na veľkej časti územia Spojených štátov námrazy a sneh.

Podľa odborníkov je však už teraz isté, že El Niño bude v zimných mesiacoch na vrchole svojich síl.

Tento pacifický jav ovplyvňuje atmosféru a svojim správaním tak dlhodobo naznačuje, že vzorce počasia, na ktoré sme zvyknutí, čakajú v budúcnosti veľké zmeny.

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti