Chorvátsko zaplavil zapáchajúci hmyz. Miestna obyvateľka vyrozprávala hrozivú skúsenosť

Chorvátsko zaplavil zapáchajúci hmyz. Miestna obyvateľka vyrozprávala hrozivú skúsenosť
Bzdocha sivastá. Zdroj: Shutterstock.com/sopf

Chorvátsko doslova zaplavil otravný hmyz. Ten síce pre človeka nie je nebezpečný, no dokáže pekne znepríjemniť život.

Tamojší obyvatelia sa sťažujú na premnoženie bzdochy sivastej. Tá je typická výrazným zápachom. Píše o tom denník Dnevnik.

„Je to už neúnosné. Každý deň nachádzam u mňa doma niekoľko smradľavých bzdôch, a to ani nehovorím o terase,“ posťažovala sa jedna z tamojších obyvateliek. Nikdy predtým vraj nič podobné nezažila.

V horúcich dňoch ju naviac obmedzujú v tom, že nemôže vetrať. „Nechcem byť uväznená v byte a mať okná a dvere na balkón celý deň zavreté,“ dodala.

​Najhoršia situácia vraj nastáva večer. „Keď som si ľahla do postele, v jednej chvíli som cítila, ako sa mi niečo hýbe vedľa tváre. Uvedomila som si, že je niečo na vankúši, a bola som na smrť vydesená,“ opísala.

Prečítajte si tiež:

Návod ako s nimi bojovať

Citovaný zdroj radí, aby si ľudia do okien zaobstarali sieťky proti hmyzu. Upozorňujú tiež na to, že hmyz má rád žltú farbu.

Preto ľudia môžu vziať žltý papier a umiestniť ho ďalej od domu, aby sa bzdochy združovali na ňom. To by mohlo pomôcť najmä v prípade, že sa na záhrade suší bielizeň.

Podľa profesorky z univerzity v Záhrebe Luciji Šerić Jelaskovj sa však hmyz uchyľuje k ľudským obydliam preto, že hľadá teplý úkryt k prezimovaniu.

Ľudia sa tak vraj nemusia báť, že by sa im bzdochy premnožili v domoch. Hľadajú totiž len miesto k zimnému spánku. Znovu sa začnú rozmnožovať až na jar.

Chorvátska kuchyňa je bezpochyby kulinárskym zážitkom:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti