Mysleli si, že je tam dávno vyhynutý. Farmár v Austrálii objavil tvora, ktorého videl iba na známkach

Mysleli si, že je tam dávno vyhynutý. Farmár v Austrálii objavil tvora, ktorého videl iba na známkach
Kunovec škvrnitý. Zdroj: Facebook/NPWS

Farmár z austrálskeho štátu Nový Južný Wales dlho nevedel chytiť predátora, ktorý mu hrdúsil sliepky. Predpokladal, že ide o mačku, no keď pasca konečne sklapla, čakalo ho veľké prekvapenie.

Farmár Pao Ling Tsai totiž na svojom pozemku objavil tvora, ktorý je na území pevninskej Austrálie vyhynutý už 130 rokov. Vedci doteraz tvrdili, že kunovec škvrnitý, sa rovnako ako jeho vzdialený príbuzný diabol tasmánsky, vyskytuje už iba na ostrove Tasmánia, informuje portál týždenníka Newsweek.

„Čakal som, že nájdem mačku, ale našiel som toto ohrozené zviera,“ prezradil Tsai pre ABC South East SA. „Bolo to neuveriteľné. Najprv som netušil, čo to je.“

„Je to prvý oficiálny záznam v tom časovom období,“ uviedol strážca Ross Anderson, ktorý je členom ochranárskej organizácie Národné parky a služba divokej zveri v Novom Južnom Walese (NPWS). „Vyskytlo sa niekoľko neoficiálnych pozorovaní, ale nikto v skutočnosti nemal zviera odfotené alebo v ruke tak dlho,“ dodal strážca.

Podľa údajov Austrálskej nadácie pre ochranu biodiverzity (ACS) sa predpokladá, že vo voľnej prírode žije už iba 14-tisíc kunovcov škvrnitých.

„Sú tu považované za vyhynuté v dôsledku straty biotopu, predátorov a konkurenčných zvierat ako sú mačky a líšky,“ dodal Anderson.

Zatiaľ podľa neho nie je jasné, ako sa kunovec na pevninu dostal. Môže ísť o zviera, ktoré niekto choval v zajatí a ušlo mu, no nie je vylúčené, že ide o pozostatok pôvodnej populácie týchto tvorov v Novom južnom Walese.

Prirodzený habitat týchto vačkovcov v minulosti zahŕňal aj juhovýchodnú Austráliu, dnes sa však vyskytujú už iba na Tasmánii a na neďalekom ostrove Bruny Island, kde však zrejme nepatria medzi pôvodné druhy a zrejme ich tam niekto priviezol.

Medzi najohrozenejšie druhy zvierat na planéte patrí aj oryx juhoafrický. Jeden párik majú v ZOO Košice. Viac v archívnej reportáži.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti