Prvýkrát v histórii Spojených štátov. Predsedu snemovne McCarthyho odvolali z funkcie

Prvýkrát v histórii Spojených štátov. Predsedu snemovne McCarthyho odvolali z funkcie
Zdroj: Profimedia

Predsedu americkej Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho v utorok kongresmani odvolali z funkcie. Podľa agentúry AP sa tak stalo prvýkrát v histórii Spojených štátov.

Za odvolanie McCarthyho z postu predsedu Snemovne reprezentantov hlasovalo na napätej schôdzi 216 kongresmanov, proti bolo 210.

Prečítajte si tiež:

Návrh na odvolanie McCarthyho predložil v pondelok jeho rival, republikánsky kongresman Matt Gaetz. Za odvolanie predsedu snemovne hlasovali aj kongresmani Demokratickej strany, ktorí tvrdili, že McCarthy nie je hodný vedenia snemovne.

Gaetz je vedúcou postavu malej skupiny krajne pravicových republikánskych kongresmanov. Ich odmietavý postoj priviedol federálnu vládu na pokraj tzv. shutdownu - prerušenia financovania štátnych inštitúcií.

Prečítajte si tiež:

V piatok 29. septembra odmietli návrh zákona o dočasnom financovaní vlády, ktorý navrhol samotný McCarthy.

Táto skupina tiež odmieta poslať ďalšiu pomoc Ukrajine s tým, že tieto prostriedky sa dajú lepšie využiť v USA na boj s nezákonnou migráciou.

Americká Snemovňa reprezentantov odvolala svojho predsedu prvýkrát vo svojej 234 ročnej histórii, píše agentúry AFP. Stalo sa tak rok pred konaním prezidentských volieb.

Pozrite si reportáž o žalobe na prezidenta Bidena:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti