Kontroly na hraniciach: Niektoré hraničné priechody s Poľskom dočasne uzavreli

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na poľsko-slovenskej hranici v noci na stredu dočasne uzavreli niektoré priechody. Ide napríklad o priechod cez Lysú nad Dunajcom, Lysú Poľanu či medzi obcou Čirč a poľským Leluchówom.

Starosta Čirča Michal Didik tomu nerozumie, keďže v okrese Stará Ľubovňa problém s nelegálnou migráciou nemajú, a práve to má byť dôvod uzavretia hraníc.

Prečítajte si tiež:

„Dozvedel som sa o tom v utorok poobede od starostu Leluchówa, preveroval som to ďalej cez primátora Muszyne a potvrdil mi to aj malopoľský maršálek. Zatiaľ by to malo byť na desať dní, keby bola nejaká zmena, budú nás informovať. Myslím si, že ak chcú chrániť hranice pred prechodom utečencov, ktorých som tu ja v živote nevidel, mali uzavrieť všetky priechody,“ skonštatoval Didik s tým, že cez priechod môžu prejsť len peší s pasom, autá musia zaparkovať pred hranicou.

Skomplikuje to podľa starostu najmä cestovný ruch, ale aj obchodný tranzit. Dodal, že negatívne to vnímajú najmä poľskí dodávatelia tovaru.

„Ja to vnímam ako predvolebnú kampaň v Poľsku, podľa mňa nebol dôvod uzavrieť tieto priechody, pretože tu na severovýchode sme nezaznamenali žiadnych migrantov. Je to také zvláštne vidieť, že tam stojí armáda a polícia a všetkých kontrolujú,“ uzavrel starosta.  

Hranice možno prekročiť na ôsmich cestných hraničných priechodoch:

Radoszyce - Palota
Barwinek – Vyšný Komárnik
Muszynka - Kurov
Piwniczna-Zdrój – Mníšek nad Popradom
Jurgów - Podspády
Chyžné - Trstená
Korbielów – Oravská Polhora
Zwardoň – Skalité

a na troch železničných priechodoch:

Lupków – Palota/Medzilaborce
Muszyna – Plaveč
Zwardoń – Skalité

Ďalších 11 hraničných priechodov je podľa slovenského rezortu diplomacie určených len pre peších. SG zároveň upozornila, že nimi môžu prechádzať výlučne občania EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ich manželskí partneri a deti:

Oženna – Nižná Polianka
Konieczna - Becherov
Leluchów - Čirč
Niedzica - Lysá nad Dunajcom
Łysa Polana - Tatranská Javorina
Chochołów - Suchá Hora
Winiarczykówka - Bobrov
Ujsoły - Novoť
Bór - Oščadnica/Vreščovka
Zwardoń - Mýto
Jaworzynka – Čierne–Skalité

Prekračovanie hranice na tzv. turistických priechodoch, napr. horských v Tatrách, nebude povolené a bude sa považovať za nelegálne prekročenie hranice, oznámila tiež poľská Pohraničná stráž podľa agentúry PAP.

Väčšina Poliakov schvaľuje zavedenie pohraničných kontrol

Jasná väčšina poľskej verejnosti – 72,8 percenta – schvaľuje zavedenie pohraničných kontrol z dôvodu migrácie, ukázal nový prieskum. TASR prevzala stredajšiu správu z tlačovej agentúry PAP.

Spomedzi opýtaných sa 16,9 percenta vyjadrilo proti pohraničným kontrolám a 10,3 percenta nemalo na túto záležitosť názor.

Niektoré krajiny Európskej únie znovu zaviedli pohraničné kontroly a reagovali tým na migračnú krízu postihujúcu viacero členských štátov EÚ.

Pokiaľ ide o sympatie k politickej strane, až 97 percent podporovateľov vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) vyjadrilo súhlas s opätovným zavedením pohraničných kontrol Poľskom a za toto opatrenie bolo aj 43 percent opozičných voličov.

Prečítajte si tiež:

Prieskum, objednaný súkromnou rozhlasovou stanicou RMF FM, urobil inštitút IBRiS 29. až 30. septembra medzi 1100 ľuďmi.

Varšava v utorok 3. októbra dopoludnia ohlásila zavedenie dočasných kontrol na hraniciach so Slovenskom, a to už od polnoci z utorka na stredu. Dôvodom je nárast nelegálnej migrácie na Slovensku. Poľským pohraničníkom budú pomáhať aj vojaci.

Podľa poľskej vlády sú nové opatrenia zamerané na zníženie počtu migrantov prechádzajúcich cez Poľsko. Väčšina z nich pritom smeruje do Nemecka. Kontroly na poľsko-slovenských hraniciach zatiaľ obnovili na desať dní, pričom podľa poľskej vlády existuje vysoká pravdepodobnosť, že budú predĺžené.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o zavedení kontrol na hraniciach v dôsledku migračnej krízy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.