PREDPOVEĎ: Koľko snehu napadne od decembra do februára na Slovensku? Tu sú najnovšie modely

PREDPOVEĎ: Koľko snehu napadne od decembra do februára na Slovensku? Tu sú najnovšie modely
Zdroj: Profimedia

Európska spoločnosť ECMWF uverejnila nové predpovede sneženia v Európe pre december tohto roka až po február 2024.

Ako prvý o tom informoval portál iMeteo. O dátach aj s konkrétnymi vizualizáciami informoval špecializovaný web Severe Weather.

December

Predpovede snehových zrážok na severnej pologuli výrazne ovplyvňuje atmosférický jav El Niño. Ten je stále silnejší a pripravený na nadchádzajúcu zimu.

Odborníci však doteraz nepotvrdili, že by Európa mala priamy vplyv v dôsledku El Niña, keďže náš kontinent je príliš ďaleko od zdrojovej oblasti. Rozhodne to však neznamená, že tento fenomén nemá žiadny vplyv na Európu.

Na základe toho v súčasnosti možno povedať, že podľa prognóz bude sneženie v decembri podpriemerné, ba na väčšine kontinentu bude sneh chýbať. Výnimkou bude iba ďaleký sever.

Prečítajte si tiež:

Január

Potenciál snehových zrážok výrazne narastá vo väčšine centrálnych krajín vrátane nášho územia. To zodpovedá severnejšiemu prúdeniu, ktoré sa začiatkom roka začne etablovať.

Prvý mesiac nového roka preto zrejme bude bohatý na dostatok snehu. Vločky by v januári mali padať na Slovensku nadpriemerne.

Prečítajte si tiež:

Február

Hoci v tomto mesiaci bude podľa súčasných dát v Európe snehu ešte viac, na našom území ho však bude menej, než sú priemerné hodnoty.

Výraznejšie sneženie sa očakáva na veľkej časti kontinentu, okrem juhozápadných a južných častí Európy.

Najviac snehu napadne v Tatrách, snežiť bude aj na celom strednom a na východnom Slovensku. Najmenej snehu podľa modelov bude v priemere na Podunajskej nížine.

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.