Rok 2023 sa môže stať rekordne najteplejším

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rok 2023 je na dobrej ceste stať sa najhorúcejším, aký kedy bol na svete zaznamenaný, oznámila vo štvrtok služba Európskej únie pre monitorovanie zmeny klímy Copernicus.

Podľa zástupkyne riaditeľa služby Copernicus Samanthy Burgessovej tohtoročný september spôsobí, že rok 2023 prekoná  priemerné teploty z predindustriálneho obdobia o 1,4 stupňa Celzia.

Po lete, ktoré bolo z hľadiska teplôt tiež mimoriadne, bol september 2023 najteplejším septembrom v histórii na svete - priemerná teplota vzduchu pri zemskom povrchu dosahovala 16,38 stupňa Celzia.

Prečítajte si tiež:

V porovnaní s priemerom teplôt nameraných celosvetovo v mesiaci september v rokoch 1991 - 2020 je priemerná teplota nameraná minulý mesiac vyššia o 0,93 stupňa Celzia. Súčasne je aj o pol stupňa vyššia ako priemer v doteraz najteplejšom mesiaci september - v roku 2020.

Globálna teplota v septembri 2023 bola aj približne o 1,75 °C vyššia ako septembrový priemer za obdobie rokov 1850 – 1900, ktoré predstavujú predindustriálne referenčné obdobie.

Okrem toho globálna priemerná teplota za rok 2023 - k dnešnému dňu - je o 1,40 °C vyššia ako predindustriálny priemer (1850  - 1900).

Pre Európu bol september 2023 najteplejším septembrom v histórii: bol o 2,51 °C teplejší ako mesačný priemer z rokov 1991 – 2020 a o 1,1 °C teplejší ako v roku 2020.

Prečítajte si tiež:

V súvislosti s meraniami a ich analýzou Burgessová pripomenula, že o dva mesiace sa začne celosvetová konferencia o klíme - COP28 – a nutnosť prijatia ambicióznych opatrení v oblasti klímy nebola nikdy naliehavejšia a životne dôležitejšia.

Služba EÚ pre zmenu klímy Copernicus pravidelne zverejňuje údaje o teplote na povrchu Zeme, morskej ľadovej pokrývke a o zrážkach. Tieto zistenia sú založené na počítačom generovaných analýzach, ktoré zahŕňajú miliardy meraní z družíc, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, ozrejmila vo svojej správe agentúra AFP.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.