Vysoko infekčné ochorenie ho pripravilo o nohy. Mladík (17) z Česka teraz potrebuje protézy

Vysoko infekčné ochorenie ho pripravilo o nohy. Mladík (17) z Česka teraz potrebuje protézy
Mladík bez nôh. Zdroj: archív M. B.

Hoci ovčie kiahne patria medzi celkom bežne detské ochorenia, u dospelých však môžu mať vážny priebeh. Svedčí o tom aj prípad mladíka z Česka, o ktorom píše CNN Prima News.

Sedemnásťročný Tomáš z Ústí nad Labem pre túto chorobu skončil v umelom spánku a lekári mu nedávali prílišné šance na prežitie. Napokon boj o život vyhral, no prišiel o obe nohy.

Všetko sa to začalo pár dní pred letnými prázdninami. Bežné ochorenie však nabralo nečakane agresívny priebeh a mladík skončil v nemocnici.

„Mal už úplný opuch hlavy a bol čím ďalej malátnejší. Nevstával z postele, bolelo ho na hrudníku a trpel vysokými horúčkami,“ povedala jeho sestra Monika.

Lekári ho nakoniec pre septický šok museli uviesť do umelého spánku.

„Večer nám dokonca volali, že sa nedožije rána. Prestali sa mu prekrvovať nohy a postupovalo to stále vyššie. Preto sa doktori rozhodli amputovať mu dolné končatiny,“ opísala hrozivé chvíle.

Prečítajte si tiež:

Skladajú sa mu darcovia

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré postihuje najmä deti v predškolskom veku.

„Päť dní sú vo vysokých horúčkach s rozsiahlou vyrážkou a postihnutím slizníc. Pri zlom priebehu môže dôjsť k zápalu mozočku. U dospelých sa často stretávame s ťažkým zápalom pľúc. Veľmi závažné je ochorenie prekonať v tehotenstve, čo môže viesť k postihnutiu novorodenca,“ priblížil rizika primár infekčného oddelenia Pavel Dlouhý.

Až Tomášovi skončia náročné rehabilitácie, bude potrebovať protézy. Tie však sú veľmi nákladné. Na platforme Donio sa mu na ne už začali skladať darcovia.

„Bolo by lepšie, keby sme mohli zaobstarať nejaké kvalitnejšie, ktoré bude mať do konca života a bude môcť s nzimi pohybovať sa a športovať, aby mohol viesť normálny život,“ priblížila Monika.

Pred ovčími kiahňami sme varovali aj v našej júnovej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.