Meteorológovia majú obavy. Polárny vír zosilňuje podozrivo rýchlo, hrozí krutá zima

Meteorológovia majú obavy. Polárny vír zosilňuje podozrivo rýchlo, hrozí krutá zima
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/cemT

Meteorológovia upozorňujú na neobvyklé správanie sa polárneho víru. Ten sa v súčasnosti tvorí v stratosfére nad severným pólom a očakáva sa, že s príchodom zimných mesiacov bude rýchlo zosilňovať.

Lenže akonáhle tlak zosilnie, môže spôsobiť kolaps víru. S varovaním prišiel odborný portál Weather Radar.

Vír totiž udržuje chladný vzduch v blízkosti pólu, kde pôsobí v podstate ako dvere chladničky, ktoré vo vnútri zadržujú chlad.

Neobvyklé správanie však môže viesť k jeho kolapsu a chladnému arktickému vzduchu tak nebude nič brániť v tom, aby sa presunul viac južnejšie a spôsobil tak krutú zimu, vysvetľuje odborný portál Severe Weather.

Prečítajte si tiež:

Nebolo by to prvýkrát

Kolaps polárneho víru viedol k intenzívnemu a k dlhodobému chladu už v minulosti. Silnú zimu pocítili v roku 2014 Spojené štáty americké, keď oproti priemeru klesli teploty o 30 až 40 stupňov Celzia.

„Arktický vzduch sa dostáva nad starý kontinent aj do miernych zemepisných šírok a prináša k nám silné mrazy a často aj sneh. Nestáva sa to však vždy po jeho oslabení alebo kolapse, pretože záleží aj na mnohých ďalších faktoroch, povedala pre TV Nova meteorologička Dagmar Honsová.

Kolaps polárneho víru môže spôsobiť aj náhle otepľovanie stratosféry. K tomu obvykle dochádza pri vyššej aktivite El Niňo, ku ktorej práve v tomto období dochádza. Tento meteorologický jav má byť v zimných mesiacoch na vrchole svojich síl.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.