Netanjahu poprel informácie o varovaní Egypta pred útokmi. S ofenzívou v Gaze ešte len začali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol medializované správy, podľa ktorých Egypt varoval Izrael pred hroziacimi útokmi z pásma Gazy.

Úrad premiéra v pondelok označil takéto správy za absolútny výmysel, informovala DPA. 

Izraelské médiá informovali, že šéf egyptskej tajnej služby EGID Abbás Kamel údajne Netanjahua 10 dní pred teroristickými útokmi varoval, že z pásma Gazy príde „niečo nečakané a strašné“.

Prečítajte si tiež:

Kancelária premiéra to poprela s tým, že Netanjahu priamo ani nepriamo s Kamelom nehovoril od vzniku novej vládnej koalície v Jeruzaleme v závere minulého roka.

Netanjahuov kabinet a tajné služby čelia kritike, že nedokázali zachytiť informácie o pripravovaných útokoch Hamasu.

Ďalším problémom je nízka pripravenosť armády reagovať na prienik palestínskych teroristov cez opevnenú hranicu s pásmom Gazy.

Prečítajte si tiež:

Izraelská ofenzíva v Gaze sa len začala

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok večer vyhlásil, že Izrael "ešte len začal" s ofenzívou v pásme Gazy v reakcii na bezprecedentný útok palestínskeho militantného hnutia Hamas. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Netanjahu vystúpil s televíznym príhovorom počas tretieho dňa leteckých úderov v Gaze. Podľa stanice BBC povedal, že na izraelskom území sa stále nachádzajú palestínski ozbrojenci. Prisľúbil tiež urobiť všetko pre oslobodenie Izraelčanov držaných v Gaze v zajatí.

Prečítajte si tiež:

„Udierať na Hamas sme len začali,“ uviedol. „To, čo urobíme našim nepriateľom v najbližších dňoch, poznačí celé generácie,“ vyhlásil s tým, že izraelské zložky už zlikvidovali stovky útočníkov.

Netanjahu zároveň vyzval izraelskú opozíciu, aby okamžite a bez predbežných podmienok vstúpila do mimoriadnej vlády národnej jednoty, píše agentúra DPA.

„Nachádzame sa v misii za vlasť, vo vojne na zaistenie našej existencie, vojne, ktorú vyhráme,“ povedal a dodal, že rozpory medzi Izraelčanmi sú prekonané a „všetci sme jednotní“.

Prečítajte si tiež:

V Izraeli sa od začiatku roka konali pravidelné veľké protesty proti reforme súdnictva, ktorú presadzuje Netanjahuova pravicovo-náboženská vláda, pripomína DPA. Spor viedol k rozdeleniu spoločnosti.

Niektorí analytici sa domnievajú, že vnútorné spory odviedli pozornosť Izraela od nebezpečenstva zo strany Hamasu.

Izrael v nedeľu oficiálne vyhlásil vojnový stav. Útok Hamasu si od svojho začiatku zo sobotňajšieho rána vyžiadal dosiaľ okolo 900 obetí na životoch. Z pásma Gazy hlásili vyše 680 mŕtvych.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.