Smola, ale aj obyčajná hlúposť: Deň, keď si najťažšia osemtisícovka sveta vyžiadala 11 obetí

Pohľad na horu K2 z cesty k základnému táboru.
Zdroj: shutterstock / K_Boonnitrod

Pripomíname si 10. výročie tejto smutnej udalosti.

Presne pred desiatimi rokmi sa odohrala jedna z najväčších tragédií v histórii horolezectva. Dňa 1. augusta 2008 došlo na druhej najvyššej hore sveta K2 (Čhogori) k sérii nešťastných udalostí, ktoré si vyžiadali až 11 životov.

Na rozdiel od Everestu, na ktorý každoročne útočí niekoľko komerčných expedícií, sa hora nazýva aj "Hora horolezcov". Výstup je oveľa strmší a technicky náročnejší. Na jej vrchole stálo doteraz 10-krát menej ľudí ako na Evereste. Na K2 si tak trúfnu iba skúsení horolezci.

Kde sa teda pred desiatimi rokmi stala chyba? Legendárny Reinhold Messner krátko po nešťastnej udalosti povedal, že za tým stála „ čistá hlúposť". "Ľudia si dnes môžu zakúpiť účasť na expedícii, ako keby išlo o all inclusive dovolenku v Bangkoku. Je to smutné, no kde je dopyt, tam je ponuka," dodal Messner.

Pozadie a okolnosti tragédie sú však zložitejšie a jednu z hlavných úloh zohrala aj obyčajná smola.

Letná sezóna 2008 bola v pohorí Karakoram poznamenaná nepriaznivým počasím. Niektoré skupiny preto museli čakať na vhodné okno až do prelomu júla a augusta. Útok na vrchol chystalo celkovo až 36 horolezcov z rôznych krajín sveta. Aby si 10 expedícií navzájom nezavadzalo, rozhodli sa spolupracovať a pod vedením šéfa holandského tímu Wilca Van Rooijena si rozdelili úlohy.

Holanďan Van Rooien nakrúcal prípravu na záverečný výstup

Zdroj: reprofoto: YouTube / Petr Jan Juračka

Ďalšími obeťami hory sa stali Ír Gerard McDonnel a spomínaní Kórejčania spolu s dvomi nosičmi. Strhli ich dve lavíny spôsobené odrhnutými serakmi. Talian Marco Confortola, ktorý zostupoval s McDonnelom mal obrovské šťastie, keď ho iba tesne minul obrovský kus ľadu.

Wilco van Rooijen bol nažive. Slnko už svietilo, ale oslepnutý netušil, kde sa nachádza. Napriek slepote sa mu cez satelitný telefón podarilo spojiť s manželkou Heleen, ktorá zavolala do základného tábora. Kým k nemu došla pomoc, opäť sa zotmelo a van Rooijen sa snažil prežiť svoju druhú noc na K2. Ráno sa mu podarilo dostať k najbližšiemu táboru.

Po návrate z hory boli Van Rooijen, Confortola a Van de Gevel eskortování vrtulníkom do nemocnice s vážnými omrzlinami. Horolezectvu sa venujú dodnes. 

"Na začiatku sme si mysleli, že keď je nás tak veľa, bude to jednoduchšie. Nazdávali sme sa, že, keď si rozdelíme úlohy ušetríme sily. Klamali sme samých seba. V skutočnosti to bola nevýhoda. Bolo to oveľa nebezpečnejšie a šanca, že sa niekomu niečo stane, bola o to väčšia," priznal Van de Gevel v nemocnici.

"Bol som veľmi nahnevaný. Mali sme si viac pomáhať. Viacerí ľudia sa zachovali sebecky: Moja voda, môj kyslík, moje lano. Mysleli len na seba a nepomáhali druhým," prezradil smutnú pravdu krátko po tragédii v rozhovore pre Reuters Van Rooijen.

Zoznam obetí:
Dren Mandić (Srbsko), Jehan Baig (Pakistan), Rolf Bae (Nórsko), Hugues D'Aubarede (Francúzsko), Karim Meherban (Pakistan), Gerard McDonnell (Írsko), Kjong-Hjo Park (Južná Kórea), Hjo-Gjong Kim (Južná Kórea), Dong-Džin Hwang (Južná Kórea), Džumik Bhote (Nepál), Pasang Bhote (Nepál)

 
ISLAMABAD/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Horolezectvo

Dôležité udalosti