Vedci vyvrátili mýtus o raňajkách. Varujú pred troma obľúbenými potravinami

Vedci vyvrátili mýtus o raňajkách. Varujú pred troma obľúbenými potravinami
Ilustračná snímka raňajok. Zdroj: Shutterstock.com/photolampocka.

Veľká časť populácie robí v rámci raňajok chybu. Tvrdí to francúzska biochemička Jessie Inchauspeová, podľa ktorej dávať si ráno sladké organizmu skôr uškodí. Ľudia sa pre postupný úbytok cukru v tele cítia viac unavení.

Jej výskum ukázal, že tri obľúbené potraviny by mali byť ráno tabu. Ide o pomarančový džús, cereálie a toasty.

„Dlho sa hovorilo, aby ste si ráno dali pomarančový džús, že vám dodá energiu. Alebo to, že raňajky by mali byť sladké a mali by k nim byť buď pečivo či cereálie. Nie je to pravda, sladké raňajky vymyslel potravinársky priemysel len preto, aby zarobil,“ vysvetlila podľa portálu The Mirror.

Prečítajte si tiež:

Základom sú bielkoviny

Ranná konzumácia sladkého totiž spôsobuje náhly nárast cukru v krvi a potom jeho prepad. Podľa Daily Mail ľudí môžu okrem pocitu únavy trápiť aj bolesti hlavy, mdloby a začínajú mať skôr pocit hladu.

„Najlepšie raňajky sú slané, založené na bielkovinách. Proteín je totiž dôležitou látkou, ktorá nám dáva pocit sýtosti. Telo ho potrebuje a obvykle sa mu ho nedostáva dosť,“ prezradila expertka na výživu.

Vhodnými potravinami sú vajcia, ale tiež jedlo obsahujúce zdravé tuky ako je napríklad avokádo alebo mastné ryby. Tieto potraviny by sa mali preložiť aj zeleninou.

„K raňajkám si tak ľudia môžu dať aj zvyšky od večere. Pokiaľ mali napríklad rybu, zeleninu alebo čokoľvek,“ uzavrela Inchauspeová.

Raňajky môžeme zažiť skutočne hocikde, napríklad aj počas letu balónom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.