Zahraničné

Rodman znovu rozprával o Severnej Kórei. Kimov strýko stále žije

Americkéý basketbalista Dennis Rodman sa stretol s Kim Čong-unom
Zdroj: SITA

Bývalý basketbalista vyhlasuje, že sa pokladá za "celoživotného priateľa" Kim Čong-una,

Bývalý americký profesionálny basketbalista Dennis Rodman vyhlásil, že severokórejský vodca Kim Čong-un nenariadil popravu svojho strýka Čang Song-tcheka a ten stále žije. Informovala o tom v pondelok webová stránka magazínu DuJour, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA.

Zdroj: SITA
Výstredný Rodman (52) sa naposledy v januári štylizoval do úlohy "basketbalového diplomata" a pre časopis povedal, že počas svojej poslednej návštevy v Severnej Kórei videl Čanga a ďalších ľudí, ktorých údajne podľa západných médií popravili.

O Čangovej smrti informovala vlani v decembri juhokórejská tlačová agentúra Jonhap a americké ministerstvo zahraničných vecí popravu ostro odsúdilo. Kimov strýko bol obvinený z vlastizrady a jeho poprava sa mala uskutočniť v rámci čistiek medzi protistraníckymi a protirevolučnými živlami.

Severná Kórea popravu nikdy nepotvrdila. Rodman vyhlasuje, že sa pokladá za "celoživotného priateľa" Kim Čong-una, a v januári sa dostal do hlavných správ médií po celom svete, keď na počesť Kimových narodenín odohral v Severnej Kórei exhibičný basketbalový zápas spolu s bývalými hráčmi americkej NBA (Národnej basketbalovej asociácie).

Rodman povedal pre magazín DuJour, že Kim sa chce rozprávať s americkým prezidentom Barackom Obamom a "pokúsiť sa trošku pootvoriť dvere". Kim nechce nikoho bombardovať ani zabíjať Američanov, uviedol Rodman. Kim sa snaží vyrobiť jadrové zbrane iba preto, aby sa dostal na úroveň Spojených štátov a hral s nimi "na vyrovnanom ihrisku", vysvetľoval Rodman.

Bývalý hviezdny basketbalista podnikol prvú cestu do Severnej Kórey (KĽDR) vo februári 2013. Odvtedy ju podľa svojich slov navštívil šesťkrát. Vďaka tomu sa z neho stal potenciálny zdroj informácií o izolovanej krajine.

Rodmana však kvôli tomu označili za naivného človeka a skritizovali ho, že tak dáva Pchjongjangu príležitosť šíriť svoju propagandu. Americké ministerstvo zahraničných vecí neberie ani jeden jeho výlet do Severnej Kórey vážne a vyjadrilo sa, že tieto návštevy nepomáhajú diplomacii medzi USA a KĽDR.

Rodman ešte uviedol, že americká vláda sa mu vyhráža odobratím pasu. "Boja sa ma, pretože toho veľa viem. Ja len hovorím, čo vidím. Mám teraz taký vplyv, aký nemá nikto na svete," povedal Rodman pre magazín.

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.