V Dánsku zakázali oblečenie zahaľujúce tvár

Moslimka (ilustračná fotografia)
Moslimka (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Podobné zákony platia v Rakúsku, Francúzsku a Belgicku.

Zástancovia a odporcovia zákazu nosiť odev zahaľujúci tvár, vrátane islamských závojov ako nikáb či burka, sa v Dánsku slovne napádajú, pričom tento zákon začal platiť práve v stredu.

Marcus Knuth z vládnej liberálnej strany Venstre vyhlásil, že oblečenie, ktoré nosia niektoré konzervatívne moslimky, je "silne utláčateľské a tyranské".

Naopak, Sasha Andersenová z aktivistickej skupiny "Stranícki rebeli" plánuje v priebehu stredy demonštráciu proti "diskriminačnému" opatreniu namierenému voči menšine.

Demonštrácie plánujú tiež zoskupenia podporujúce zákaz.

Dánski zákonodarcovia schválil zákon o zákaze v máji. Do parlamentu ho predložila stredopravá vládna koalícia, ktorá je známa sprísňovaním azylových a prisťahovaleckých predpisov. Dánsko v roku 2016 prijalo takisto zákon požadujúci, aby novopríchodzí žiadatelia o azyl odovzdali cennosti ako šperky a zlato, ktorými pomôžu platiť za pobyt v krajine.

Podobné zákazy platia aj v ďalších európskych krajinách. Vlády ich obhajujú tým, že nie sú zacielené na žiadne konkrétne náboženstvo a nezakazujú šatky na hlavu, turbany ani tradičné okrúhle židovské čiapočky (kipy čiže jarmulky).

Pri prvom porušení zákazu hrozí osobe pokuta 1000 dánskych korún (134 eur). Opakované porušenie zákona môže byť potrestané pokutou do výšky 10 000 korún (1342 eur) alebo väzením do šiestich mesiacov.

Každý, kto použitím sily alebo vyhrážkami núti osobu nosiť oblečenie zakrývajúce tvár, môže byť pokutovaný alebo poslaný za mreže až na dva roky. Podobné zákony platia v Rakúsku, Francúzsku a Belgicku.

KODAŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Moslimovia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.